Časopis vydává Agentura ochrany přírody a krajiny ČR ve spolupráci se Správou jeskyní ČR a Správou NP Šumava, Krkonošského národního parku, NP Podyjí a NP České Švýcarsko. V tištěné podobě vychází již od roku 1946.

cs / en

Kulér-Recenze

Ochrana přírody 6/2019 20. 12. 2019 Kulér-Recenze Tištěná verze článku v pdf

Zvláštní číslo Enviromagazínu ‒ Sto let slovenské ochrany přírody jako příběh

Autor: Jan Plesník

Zvláštní číslo Enviromagazínu ‒ Sto let slovenské ochrany přírody jako příběh

Čtenářům našeho časopisu určitě neuniklo, že v říjnu 2019 oslavila státní ochrana přírody na Slovensku vskutku významné výročí – 100 let existence. Uvedeným kulatinám je věnováno zvláštní číslo vědeckopopulárního časopisu o životním prostředí Enviromagazín, vydávaného Ministerstvem životního prostředí Slovenské republiky a Slovenskou agenturou životního prostředí.

V úvodu připomíná místopředseda vlády a ministr životního prostředí László Sólymos, že mezitím již schválená novela zákona o ochraně přírody dává při péči o chráněná území státní ochraně přírody větší kompetence, než má dosud. Další příspěvek stručně, ale naprosto dostatečným způsobem popisuje vývoj státní ochrany přírody na Slovensku od vzniku Československa do r. 1949. Navazující stať připomíná, že v době Slovenského státu státní ochrana přírody v zemi institucionálně zanikla. Opravdové mezníky péče o slovenské přírodní a krajinné dědictví představují roky 1949 (vyhlášení Tatranského národního parku), 1955 (první zákon na ochranu přírody) a 1964 (vznik první chráněné krajinné oblasti – Slovenského ráje). Období let 1977–2007 považují autoři ve stoleté historii slovenské organizace ochrany přírody za zlaté roky, i když kromě doby značného rozvoje začátkem 90. let prošla hned několika krizemi. Na začátku nového tisíciletí vytvořená Státní ochrana přírody SR sdružuje všechny správy národních parků a CHKO, regionální centrum ochrany přírody a Správu slovenských jeskyní, zatímco Slovenské muzeum ochrany přírody a jeskyňářství vede mj. veřejný archiv oboru. Součástí resortu životního prostředí se stala také nejstarší a nejnavštěvovanější slovenská zoologická zahrada v Bojnicích. Specifickou úlohu hraje vzhledem k rozloze velkoplošných chráněných území tradiční strážní služba.

Za velmi cennou kapitolu publikace považuji vypracování čtyř scénářů vývoje slovenské přírody do r. 2050, výstižně nazvaných Posílení kulturní identity, Ponechání přírody, aby si našla svou cestu, Následování ekonomického proudu a Práce s přírodou. Nutno přiznat, že podobný strategický vhled české ochraně přírody doposud chybí, možná proto, že jsme zavalováni každodenní rutinní agendou.

Čtenář zvláštního čísla Enviromagazínu se dále dozví o naplňování modelového projektu financovaného programem EU LIFE+, monitorování biotopů a druhů evropského významu, zkušenostech s realizací nejrůznějších ochranářských opatření v terénu, o síti záchranných zařízení na rehabilitaci chráněných druhů, ochraně velkých šelem v minulosti a současnosti a o soustavě jak chráněných území EU Natura 2000, tak národních chráněných území, tedy národních parků a chráněných krajinných oblastí.

Zvláštní číslo Enviromagazínu je k stažení na adrese
http://online.fliphtml5.com/rtvb/eyov/.