Časopis vydává Agentura ochrany přírody a krajiny ČR ve spolupráci se Správou jeskyní ČR a Správou NP Šumava, Krkonošského národního parku, NP Podyjí a NP České Švýcarsko. V tištěné podobě vychází již od roku 1946.

cs / en

Tomáš Vrška

Národní park Podyjí třicetiletý

Úvodem

Autor: Tomáš Vrška

Národní park Podyjí třicetiletý

Když jsem v srpnu 1992 přijel poprvé na Správu Národního parku Podyjí jako člen týmu, který začínal zpracovávat speciálně zaměřený plán péče o lesní porosty, byl jsem nadvakrát šťastný. Jednak že jsem byl členem prvního týmu, který se u nás věnoval otázkám obnovního managementu lesů, teoreticky vycházejícího z tehdy mladého vědeckého oboru ekologie obnovy a náš první projekt byl právě v Podyjí. A za druhé, jako člověk, jehož dětství a mládí je spojeno s říčními údolími jihozápadní Moravy, jsem vždy toužil poznat to poslední tajemné údolí, které pro nás regionální patrioty bylo za bolševika prostě nedosažitelné, protože za železnou oponou.

Ochrana přírody 2/2021 20. 4. 2021 Úvodem Tištěná verze článku v pdf

Nevyhnutelnost principu „3K“  v našich lesních rezervacích

Z naší přírody

Autor: Tomáš Vrška

Nevyhnutelnost principu „3K“  v našich lesních rezervacích

V letošním Roce českých pralesů si připomínáme výročí první deklarace ochrany pralesovitých porostů – Žofínského pralesa (1838) a Boubínského pralesa (1858), které i v celosvětovém měřítku patří k těm úplně nejstarším. S jejich ochranou a obecně s ochranou desítek dalších maloplošných zvláště chráněných území (MZCHÚ) pralesovitého charakteru bychom si měli připomenout i zásadní problém, resp. otázku: „Jakým způsobem je chceme dále chránit?“

Ochrana přírody 2/2018 21. 4. 2018 Z naší přírody Tištěná verze článku v pdf

Žofínský prales kráčí do světa

Výzkum a dokumentace

autoři: Kamil Král, Tomáš Vrška

Žofínský prales kráčí do světa

Žofínský prales, naši nejstarší pralesovitou rezervaci (od 1838), bezpochyby není na stránkách Ochrany přírodynutno představovat. Zatímco jeho mladší, neméně významný bratr Boubínský prales (1858) je znám široké lesnické i ochranářské veřejnosti zejména v německy mluvících zemích (často pod alternativním názvem Kubani Urwald), Žofínský prales je mnohem šířeji znám např. ve Francii. Je-li to proto, že v něm tehdejší majitel hrabě Jiří L. Buquoy uskutečňoval myšlenky francouzského filozofa J. J. Rousseaua a chtěl zde zachovat „památník dob dávno minulých názornému požitku pravých přátel přírody“, už asi nezjistíme. Současnost však nabízí ještě další důvod pro jeho mezinárodní význam. V roce 2013 byl po dvouletém hodnocení zařazen do světové reprezentativní sítě výzkumných ploch zaměřených na studium dynamiky přirozených lesů a jejich projevů v globálním měřítku.

Ochrana přírody 6/2013 27. 1. 2014 Výzkum a dokumentace Tištěná verze článku v pdf

Výzkum a monitoring přirozených lesů ponechaných samovolnému vývoji

Výzkum a dokumentace

autoři: Libor Hort, Tomáš Vrška, Dušan Adam

Výzkum a monitoring přirozených lesů ponechaných samovolnému vývoji

Pro hodnocení změn ekosystémů je jedinou objektivně srovnatelnou bází jejich přírodní stav bez lidského zásahu. Přestože lesní ekosystémy byly v minulosti v Evropě významně ovlivněny člověkem, představují jejich nejméně ovlivněné zbytky unikátní a jedinečnou základnu pro výzkum spontánních procesů.

Ochrana přírody 1/2008 26. 2. 2008 Výzkum a dokumentace

Editorial 2008/1

Úvodem

Autor: Tomáš Vrška

Editorial 2008/1

Ochrana přírody 1/2008 26. 2. 2008 Úvodem

Historie vzniku lesních rezervací v ČR do roku 1945

Z naší přírody

autoři: Tomáš Vrška, Libor Hort

Historie vzniku lesních rezervací v ČR do roku 1945

V roce 2008 si připomínáme dvě významná výročí spojující ochranu přírody a lesnictví – vyhlášení ochrany Žofínského a Hojnovodského pralesa (1838) a Bou­bínského pralesa (1858). Přestože k vyhlášení ochrany uvedených území došlo z rozdílných důvodů, svým významem přesáhlo české země. V následujícím příspěvku si dovolujeme podat historii těchto území v širším kontextu vývoje českého lesnictví a ochrany přírody.

Ochrana přírody 1/2008 26. 2. 2008 Z naší přírody