The Journal is published by the Nature Conservation Agency of the Czech Republic in cooperation with the Cave Administration of the Czech Republic, the Krkonoše Mts. National Park Administration, the Bohemian Forest Mts. National Park Administration, the Podyjí National Park Administration and the The Bohemian Switzerland National Park Administration. It has been published since 1946.

cs / en

News – Reviews

Odstřel kopytníků není pro ochranu lesa účinný

News – Reviews

Odstřel kopytníků není pro ochranu lesa účinný

Početnost kopytníků se v posledních letech prudce zvyšuje nejen v Evropě, ale i v Severní Americe a na Novém Zélandu. Výzkum prováděný v různých částech Evropy potvrdil, že nadměrný stav jelenovitých omezuje rozmanitost zpěvných ptáků, drobných savců a některých bezobratlých. Při intenzivní pastvě v bylinném patře dochází k nezanedbatelnému poškozování půd.

Nature Conservation 2/2012 23. 8. 2012 News – Reviews Print article in pdf

Ouhrabka V. & Mlejnek R.: The Southernmost Caves in the Czech Republic

News – Reviews

authors: Roman Mlejnek, Vratislav Ouhrabka

Ouhrabka V. & Mlejnek R.: The Southernmost Caves in the Czech Republic

The article describes two newly discovered non-karst caves in South Bohemia. Both are located in the Čertova stěna-Luč National Nature Reserve (NNR) near the town of Vyšší Brod. The NNR is characterized by stone debris slopes.

Nature Conservation 6/2011 1. 3. 2012 News – Reviews Print article in pdf

Spomíname na slovenských ochranárov

News – Reviews

author: Viliam Stockmann

Rok 2009 ešte neskončil a už možno konštatovať že bol pre slovenskú ochranársku obec mimoriadne smutný. Stratili sme naraz štyroch pracovníkov štátnej ochrany prírody, ktorí stáli pri jej povojnovej rekonštrukcii. Všetci štyria úzko spolupracovali s českou ochranou prírody. Juraj Varga hlavne pri zakladaní československej dobrovoľnej organizácie ochrany prírody TIS, Alojz Čaputa pri ochrane Lepidopter, Ján Bako ako zástupca vedúceho úseku ochrany prírody pre spoluprácu s českým SUPPOPom a Štefan Homza z titulu pracovníka oddelenia ochrany prírody na Ministerstve kultúry SSR. Zaslúžia si, aby sme si ich aspoň stručne pripomenuli.

Nature Conservation 6/2009 16. 12. 2009 News – Reviews

X

News – Reviews

author: Václav Petříček

X

Výpravná monografie o unikátním přírodním fenoménu, pískovcových skalních městech, je vynikajícím příspěvkem k tomuto tématu. Představuje vybrané evropské lokality, na nichž se snaží postihnout transdisciplinární význam pískovců. Kniha vyšla anglicky v nakladatelství Academia a podílelo se na ní 109 převážně českých autorů. Editory jsou H. Härtel, V. Cílek, T. Herben, A. Jackson a R. Williams.

Nature Conservation 5/2008 21. 10. 2008 News – Reviews