Časopis vydává Agentura ochrany přírody a krajiny ČR ve spolupráci se Správou jeskyní ČR a Správou NP Šumava, Krkonošského národního parku, NP Podyjí a NP České Švýcarsko. V tištěné podobě vychází již od roku 1946.

cs / en

Zprávy-Recenze

Ochrana přírody 2/2010 20. 4. 2010 Zprávy-Recenze

Hold evropským loukám

Autor: Jan W. Jongepier

Hold evropským loukám

Zemědělské krajiny Evropy se vyznačují velkou rozmanitostí rostlin a živočichů, která byla po staletí spoluvytvářena lidským hospodařením. Publikace Grasslands in Europe of high nature value (Louky Evropy s vysokou přírodní hodnotou) poskytuje jedinečný přehled lučních ekosystémů jakožto součásti těchto krajin. Dvacet čtyři příkladů lučních oblastí z celé Evropy, doplněných o řadu fotografií, určitě osloví jak odborníky, tak ostatní zájemce o přírodu a krajinu, vlastníky půdy i politiky. Přehledně uspořádané a názorné úvodní kapitoly zároveň obsahují mnohé inspirativní myšlenky, jež mohou přispět k lepší ochraně evropských luk.

Louky jsou důležitým prvkem evropské přírody – zhruba polovina evropských endemických druhů je závislá na lučních porostech na horách, v nížinách, říčních nivách nebo v pobřežních oblastech. Mnoho luk přitom vzniká v tradičních zemědělských krajinách, ale moderní intenzifikace tyto ekosystémy ohrožuje.

Publikace, která vyšla na konci roku 2009, těmto ekosystémům vzdává hold. Napsal ji mezinárodní tým odborníků na luční porosty, který popisuje příkladové oblasti – od Gotlandu a Ölandu ve Švédsku po španělskou Dehesu a od britských Pennine Dales až po stepi turecké Anatolie. Z České republiky jsou zde zastoupeny louky Bílých Karpat.

Kniha poskytuje fascinující pohled na různé typy travních porostů. Upozorňuje na jejich hodnotu z hlediska přírody, kultury i zemědělství a na hrozby, kterým dnes louky čelí. Kromě kvalitních barevných fotografií jednotlivých krajin, rostlin a živočichů texty provází i množství map a informativních grafů.

Popisům jednotlivých oblastí předcházejí kapitoly se základními informacemi, např. o fauně luk, historii zemědělství, lučních společenstvech a vlivu podnebí na louky. Kniha také analyzuje příležitosti a rizika politiky Evropské unie zaměřené na ochranu druhově bohatých lučních porostů a nabízí pohled na jejich údržbu z pozice zemědělce. Jako celek mluví Grasslands in Europe of high nature value pro zintenzivnění evropského úsilí o trvale udržitelný management luk a zachování tradičních zemědělských praktik.

P. Veen, R. Jefferson, J. de Smidt & J. van der Straaten (eds.): Grasslands in Europe of high nature value. – KNNV Publishing (www.knnvpublishing.nl), Zeist, Nizozemsko. 320 pp. ISBN 978 90 5011 316 8. Cena:69,95 Euro.