Časopis vydává Agentura ochrany přírody a krajiny ČR ve spolupráci se Správou jeskyní ČR a Správou NP Šumava, Krkonošského národního parku, NP Podyjí a NP České Švýcarsko. V tištěné podobě vychází již od roku 1946.

cs / en

Úvodem

Ochrana přírody 6/2023 21. 12. 2023 Úvodem Tištěná verze článku v pdf

úvodník 6_2023

Autor: František Pelc

úvodník 6_2023

Vážené čtenářky, čtenáři, 
kolegyně a kolegové, 


dostává se Vám do rukou pro tento rok závěrečné číslo časopisu Ochrana přírody. Tak jako obvykle zde najdete řadu inspirativních článků. S koncem roku nastane změna nejen v kalendáři, ale i v tomto časopise. Pozici šéfredaktora z vlastního rozhodnutí opustí Zdeněk Patzelt. Chtěl bych mu za jeho více než osmileté působení poděkovat, podařilo se mu uchovat a rozvíjet obsahovou i grafickou kvalitu periodika.

Lidská společnost prochází obzvláště tíživými problémy. Neustává ruská agrese na Ukrajině, nově se po teroristických brutálních útocích Hamásu na židovské obyvatelstvo rozhořel další válečný konflikt, naše ekonomika se jen pozvolna zotavuje z dopadů pandemie covidu a energetických dopadů války. To vše se promítá i do nového státního rozpočtu, který musí být z podstaty věci úsporný. V případě některých resortních organizací, jako je AOPK ČR, by však další restrikce zejména v oblasti platového zabezpečení zaměstnanců mohly výrazně ovlivnit výkon bazálních činností. Tady patří dík vedení resortu, zejména panu ministrovi, který se snaží tato rizika omezit. 


Kromě problémů jsou však i některé pozitivní zprávy. Přestože to vůbec není jednoduché, resort jako celek naplňuje programové prohlášení vlády i při přípravě nových velkoplošných chráněných území. Po stovkách jednání byl zahájen oficiální vyhlašovací proces národního parku Křivoklátsko, kde se vypořádávají námitky dotčených obcí a dalších účastníků řízení. Obdobně bylo zahájeno vyhlašování i CHKO Soutok. Zda tato unikátní území získají zvýšenou ochranu, bude rozhodnuto v demokratickém procesu v Parlamentu ČR či ve vládě. Zároveň z pověření ministra začala předběžná jednání se samosprávami k přípravě podkladů k možnému vyhlášení CHKO Krušné hory. Zde je nutné ocenit převážně korektní komunikaci s obecními i krajskými samosprávami.


S velkou intenzitou probíhá příprava novely zákona o myslivosti a zákona o lesích. Pokud budou nakonec schválena i některá proekologicky orientovaná ustanovení, bude to mít zásadní význam pro ochranu přírody.


Po složitém schvalování bylo finalizováno revoluční nařízení o obnově přírody. Proces a délka projednávání naznačují hodně a některé aspekty dojednaného znění prověří praxe. Přestože byl nakonec kompromisní text nařízení v trialogu schválen, připomeňme, že pro něj nehlasovalo Finsko a Polsko (zdržely se) a Švédsko a Itálie. Přestože nejambicióznější části byly poněkud relativizovány v oblasti indikátorů v rehabilitaci poškozených stanovišť a reflektování dalších veřejných zájmů, ochrana přírody a krajiny má v ruce zcela nový, hierarchicky výše postavený rámec působení. Velké výzvy budeme schopni naplňovat pouze za předpokladu kooperace dalších klíčových hráčů. 


Důležitým nově přijatým konceptem ochrany přírody je i Strategie ochrany biodiverzity schválená nejen EU, ale i celosvětovou konferencí OSN. Mimo jiné obsahuje závazek zajistit přísnou (ochrana přírodních a přírodě blízkých ekosystémů je jednoznačnou prioritou) ochranu přírody na 10 % plochy státu. Na 30 % území státu by se pak měla zajistit solidní ochrana přírodního a krajinného prostředí. Naplňování tohoto závazku nemá sice přímou vazbu na uvedené nařízení a je většinou komplementární, ale v konečném důsledku by implementace obou dokumentů měla mít synergický efekt pro celkovou péči o biodiverzitu a ekosystémové služby. 


Nejenom našim čtenářům si dovolím popřát krásné prožití svátků vánočních a vše dobré do roku 2024. Všem profesním kolegům děkuji za práci ve prospěch ochrany přírody. Na přírodním prostředí závisíme totiž víc, než si mnohdy umíme přiznat.


František Pelc
ředitel AOPK ČR a  předseda redakční rady