Časopis vydává Agentura ochrany přírody a krajiny ČR ve spolupráci se Správou jeskyní ČR a Správou NP Šumava, Krkonošského národního parku, NP Podyjí a NP České Švýcarsko. V tištěné podobě vychází již od roku 1946.

cs / en

Zprávy-Recenze

Ochrana přírody 5/2010 27. 10. 2010 Zprávy-Recenze

Za památnými stromy v Praze

Autor: Aleš Rudl

Praha– Kulturní bohatství Prahy je vše­obecně známé, už méně její obyvatelé či návštěvníci vědí, že na území hlavního města se nacházejí památné stromy, jejichž ochrana je ukotvena v zákoně o ochraně přírody a krajiny č. 114/1992, Sb., ve znění pozdějších předpisů. Jde obvykle o cenné nepůvodní dřeviny, jako například platany či cedry, nebo o dřeviny významně spjaté s historií národa či s jeho pověstmi a bájemi.

V současné době je na území Prahy orgány ochrany přírody vyhlášeno 191 jedinců, přičemž šedesát procent zaujímají duby, následují lípy, jasany a platany. Kromě starých velikánů jsou chráněni i někteří mladší jedinci, aby se tak s odbornou péčí mohli dožít vysokého věku a bylo vyloučeno jejich poškození nebo dokonce pokácení.

Během léta 2010 byly u 18 vybraných památných stromů instalovány za finanční podpory pražského magistrátu informační tabule, které lidem přibližují konkrétní dřevinu jak z botanického hlediska, tak z pohledu historie, včetně různých zajímavostí. Součástí faktografických údajů jsou mj. popis druhu, rozměry stromu, jeho GPS poloha, odhadované stáří a důvod ochrany. Texty jsou doplněny současnými i dobovými fotografiemi.

I přímo v centru metropole rostou zajímavé stromy, které určitě stojí za návštěvu. Například na Karlově náměstí se nachází asi nejznámější pražský strom – platan, jehož netradiční rozložení větví můžeme dnes obdivovat jen díky záchranné rekonstrukci, která proběhla v roce 1985. V Kinského zahradě na Smíchově se nachází solitérní platan, který byl vysazen jako jeden z prvních stromů při zakládání zdejší parkové úpravy kolem roku 1835. Dvě dobové fotografie na informační tabuli ukazují jeho stav v roce 1927, takže návštěvník si může porovnat jeho dřívější podobu se současnou. Na Kampě se nachází platan javorolistý, o němž se z instalované informační tabule lze dozvědět, kdo pravděpodobně strom vysadil a které známé osobnosti ho mohly dříve obdivovat. Nejstarší a nejmohutnější památný platan hlavního města dominuje zahradě Velkopřevorského paláce. Jeho kmen má obvod 712 cm a koruna se zdvihá až do výšky 33 m. Podle pověsti sem byl vysazen už ve 12. století s příchodem řádu Maltézských rytířů do Prahy. Ovšem pravda je taková, že byl zasazen nejdříve při barokní přestavbě paláce v letech 1725–1727. Strom bývá dáván do spojitosti se skladatelem Ludwigem van Beethovenem, který pod ním sedával při svých návštěvách Prahy. Později se pod jeho korunou konaly známé hudební koncerty.

Kdo dává přednost procházkám v klidnějších částech velkoměsta, může vyrazit třeba do Dubče, kde před kostelem sv. Petra roste krásný jasan ztepilý. Původně zde byly po přestavbě kostela v roce 1868 vysazeny stromy dva. Ovšem v roce 1945 byl ten blíže ke komunikaci pokácen a použit na stavbu barikády proti německému vojsku. Druhý jasan toto období přežil a za památný byl vyhlášen v roce 1999.

Vlevo dva mladé jasany v Dubči na dobové fotografii z přelomu 19. a 20. století (archiv Josef Moravec). Vpravo památný jasan vyhlášený v roce 1999; obvod kmene má 371 cm a výška stromu dosahuje 28 m (foto autor).

Množství podstatných informací může zájemce nalézt na webových stránkách www.prazskestromy.cz, například informace o procesu vyhlašování stromů za památné a o jejich významu, přehled všech vyhlášených stromů na území hlavního města včetně základních údajů. Samostatná záložka, která obsahuje fotografie jednotlivých dřevin v různých ročních obdobích, je věnována galerii stromů. Podrobně je zde také uvedeno, kde návštěvníci najdou informační tabule včetně polohy GPS a informace, jak se k památným stromům dostat. Součástí stránek jsou tipy na výlety a další zajímavosti.

Aleš Rudl, autor informačních tabulí i webových stránek