Časopis vydává Agentura ochrany přírody a krajiny ČR ve spolupráci se Správou jeskyní ČR a Správou NP Šumava, Krkonošského národního parku, NP Podyjí a NP České Švýcarsko. V tištěné podobě vychází již od roku 1946.

cs / en

Zprávy-Recenze

Ochrana přírody 3/2013 9. 8. 2013 Zprávy-Recenze Tištěná verze článku v pdf

Za Karlem Valochem

(*15. dubna 1920 v Brně – †16. února 2013 v Brně)

Autor: Jaroslav Hromas

Za Karlem Valochem

Přijížděl prvním ranním autobusem, okolo šesté si vypil svoji ranní kávu v kanceláři jeskyně Balcarky a celý den pak z nepohodlného skládacího křesílka řídil záchranný archeologický výzkum, prováděný v rámci rekonstrukčních prací v chladném podzemí jeskyně. Byl podzim roku 2007, onomu drobnému, nenápadnému muži bylo v té době 87 let a jmenoval se Karel Valoch.

Již jako desetiletý chlapec začínal se svým bratrem a kamarády prolézat jeskyně na Říčkách a v okolí Josefova a před válkou prováděl amatérské archeologické výkopy v jeskyních Moravského krasu. Lákalo jej totiž mystérium paleolitu – starší doby kamenné. Doby, o které zejména v jeskyních lze nalézat nepřeberné množství informací. Za války se proto seznámil s prof. Karlem Absolonem. Získával u něj archeologické vědomosti, které mu umožnily v roce 1952 získat místo odborného pracovníka pro paleolit v tehdejším oddělení pro diluvium Moravského muzea v Brně (dnes Ústav Anthropos Moravského zemského muzea).

Mezi nepřeberným množstvím archeologických výkopů a záchranných výzkumů, které za svůj život stihl na mnoha místech Moravy, se nesmazatelně zapsal do análů světové archeologie zejména rozsáhlým výzkumem jeskyně Kůlny v CHKO Moravský kras. V průběhu let 1961–1976, při výkopech opravdu nezvyklých rozměrů, v ní prokázal existenci kulturních vrstev v mocnosti až 15 m! Podařilo se mu získat kamenné i kostěné artefakty a kosti ulovených zvířat z mnohokrát opakovaného osídlení jeskyně neandertálci z průběhu asi 80 000 let, stopy pobytu lovců mamutů a vývoj nejmladší paleolitické kultury lovců sobů ze samého konce poslední ledové doby do stadia lovců jelenů, losů a turů v časné době poledové. S nálezy úlomku horní čelisti a úlomku lebky neandertálce, starými okolo 50 000 let, se po jeskyních Šipce a Švédův stůl stala Kůlna teprve třetí lokalitou na území Čech a Moravy s objevy tohoto druhu. Karel Valoch také následně pomohl k zachování, konzervaci i k důstojné prezentaci tohoto bodu světové archeologie a významné přírodní a kulturní památky. Poslední zhodnocení výsledků svého výzkumu Kůlny stihl shrnout ve své poslední encyklopedické práci Kůlna – historie a význam jeskyně, kterou v edici Acta Speleologicavydala v roce 2011 Správa jeskyní České republiky. Téhož roku také převzal poslední významnější ocenění své práce, Cenu Jihomoravského kraje.

Výčet aktivit Karla Valocha by byl velmi dlouhý – jeho publikací, členství ve vědeckých organizacích, radách a komisích, objevů a úspěšně řešených projektů. Za vším tím však stál především skromný, čestný a neobyčejně pracovitý člověk.

S doc. PhDr. Karlem Valochem, Dr.Sc. jsme se rozloučili v brněnském krematoriu 4. března 2013 v jeho nedožitých 93 letech.

Jaroslav Hromas