Časopis vydává Agentura ochrany přírody a krajiny ČR ve spolupráci se Správou jeskyní ČR a Správou NP Šumava, Krkonošského národního parku, NP Podyjí a NP České Švýcarsko. V tištěné podobě vychází již od roku 1946.

cs / en

Zprávy-Recenze

Ochrana přírody 2/2012 23. 8. 2012 Zprávy-Recenze Tištěná verze článku v pdf

Sloni v Africe, nebo slonovina v Asii?

autorka: Silvie Ucová

Sloni v Africe, nebo slonovina v Asii?

Už po tisíce let zpracovávají řezbáři v Egyptě slonovinu – možná déle než v jiných zemích Afriky, kde se slon na rozdíl od Egypta přirozeně vyskytuje. V současné době představuje tato severoafrická země jedno z míst, kde existuje největší nelegální obchod se slonovinou. Surová slonovina je sem pašována hlavně přes sousední Súdán, odkud míří do Káhiry.

V souvislosti se zákazem mezinárodního obchodu se slonovinou jsou v Egyptě od roku 1990 zakázány jakékoli dovozy a vývozy této komodity stejně tak jako vystavování a prodej různých dekoračních předmětů ze slonoviny vyrobených. Kontrola a vymáhání tohoto práva však v Egyptě nefunguje. Během průzkumu v roce 2011 objevila organizace TRAFFIC (organizace zabývající se monitoringem nelegálního obchodu s ohroženými druhy) na tržištích v Káhiře přes 8 300 volně prodejných předmětů ze slonoviny. Číňané, kteří vytvářejí největší poptávku, jsou ochotni utratit za jeden nákup i 50 000 USD.

Dekorační předměty vyrobené ze slonoviny

Foto Adam Kurz

Z hlediska celosvětových záchytů surové slonoviny byl rok 2011 tím nejhorším od doby, kdy se nelegální obchod monitoruje. V porovnání s rokem 2010 bylo zachyceno dvakrát více zásilek o velkém objemu (nad 800 kg). Celkem bylo zadrženo kolem 25 tun slonoviny, z nichž většina mířila z Keni nebo Tanzanie do Asie. Rostoucí počet záchytů jen odráží vzrůstající požadavky Asiatů a rafinovanost kriminálních gangů zaměřených na tuto komoditu.

Doufejme, že sloni nepůjdou ve stopách nosorožců, u kterých se v posledních letech zabíjení a nelegální obchod s jejich rohy vymkly kontrole. Příčinou je opět obrovská poptávka v Asii, především v Číně.

Silvie Ucová