Časopis vydává Agentura ochrany přírody a krajiny ČR ve spolupráci se Správou jeskyní ČR a Správou NP Šumava, Krkonošského národního parku, NP Podyjí a NP České Švýcarsko. V tištěné podobě vychází již od roku 1946.

cs / en

Zprávy-Recenze

Ochrana přírody 6/2008 16. 12. 2008 Zprávy-Recenze

Pražské setkání představitelů evropských institucí ochrany přírody

Pražské setkání představitelů evropských institucí ochrany přírody

Praha – Ve dnech 27.–28. října 2008 se v Praze uskutečnilo zasedání ředitelů evropských institucí ochrany přírody (ENCA), pořádané Agenturou ochrany přírody a krajiny ČR. Ředitel AOPK ČR František Pojer ENCA předsedá. Jednání se účastnili představitelé 15 organizací ochrany přírody z 12 zemí. Nechyběli ani zástupci Evropské komise a odborné instituce Evropských společenství (ES) – Evropské agentury životního prostředí (EEA).

I přes bouřlivý rozvoj mezinárodní ochrany přírody až donedávna chyběla na evropském kontinentě organizace, která by sdružovala představitele státních institucí, zabývajících se praktickou péčí o přírodní a krajinné dědictví. ENCA byla ustavena z iniciativy britské a německé státní ochrany přírody v roce 2007 na základě spontánního podnětu evropských institucí ochrany přírody. Do její činnosti se kromě členských států Evropské unie zapojily i organizace z nečlenských států, kupř. Chorvatska, Norska, Islandu či Švýcarska.

Hlavním posláním ENCA zůstává výměna zkušeností z péče o přírodu a krajinu. Zaměřuje se i na aktuální problémy souvisejícími s evropskou ochranou přírody a krajiny, jako jsou otázky vzájemných vazeb mezi probíhající a očekávanou změnou podnebí a přírodou, dopadem pěstování plodin, z nichž se vyrábějí biopaliva, a vlivem této produkce na biologickou rozmanitost, pravidelné, dlouhodobé a standardními metodami prováděné sledování (monitorování) vybraných částí přírody nebo ekonomické vyčíslení přínosů poskytovaných přírodou lidem (ekosystémových služeb, kupř. opylování, tvorba půdy nebo omezování ničivých dopadů záplav).

Na program pražského zasedání se dostal také ekosystémový přístup, tj. péče o neživé prostředí i živou složku ekosystémů (biotu), která rovnoměrně podporuje jejich ochranu a udržitelné využívání. Ekosystémový přístup uznává, že lidé se svou kulturní rozmanitostí jsou nedílnou součástí mnoha ekosystémů. Uvedená strategie se proto pokouší odstraňovat umělé překážky mezi ekonomií, společenskými vědami a ekologií. Přitom se nejedná o alternativní nebo konkurenční koncepci k udržitelnému využívání složek biologické rozmanitosti. Předem nevylučuje jiné přístupy v péči o přírodu a krajinu, jako jsou chráněná území nebo programy (akční plány, záchranné programy) na ochranu jednotlivých druhů planě rostoucích rostlin nebo volně žijících živočichů.

Ředitel ředitelství ochrany přírodního prostředí Evropské komise (EK) Ladislav Miko seznámil přítomné nejen s názory EK na řešení zmiňovaných otázek, ale účastníci měli možnost zamýšlet se nad tím, jak vůbec může vypadat ochrana přírody a krajiny v rychle se měnícím světě v blízké i vzdálenější budoucnosti.

Představitelé státní ochrany přírody evropských zemí navštívili CHKO Třeboňsko, kde shlédli tradiční výlov rybníka a seznámili se s činností správy tohoto velkoplošného zvláště chráněného území, které se stalo biosférickou rezervací UNESCO.

Příští zasedání ENCA se uskuteční ve dnech 10.–11. května 2009 ve švýcarském Locarnu.