Časopis vydává Agentura ochrany přírody a krajiny ČR ve spolupráci se Správou jeskyní ČR a Správou NP Šumava, Krkonošského národního parku, NP Podyjí a NP České Švýcarsko. V tištěné podobě vychází již od roku 1946.

cs / en

Zprávy-Recenze

Ochrana přírody 3/2013 9. 8. 2013 Zprávy-Recenze Tištěná verze článku v pdf

Péče o lesní ekosystémy v chráněných územích ČR

Autor: Vladimír Švihla

Péče o lesní ekosystémy v chráněných územích ČR

V závěru roku 2012 vydalo Ministerstvo životního prostředí obsáhlou publikaci autorů Stanislava Vacka, Petra Mouchy a dvaceti dalších spolupracovníků Je určena pracovníkům v ochraně přírody, školám i široké veřejnosti. Má 896 stran, 526 obrázků, 213 tabulek a dvě přílohy.

Publikace je rozdělena do 25 kapitol, z toho prvních dvanáct kapitol se zaměřuje na formy, zásady a cíle péče o les ve zvláště chráněných územích (ZCHÚ), kapitoly 13–17 se zabývají lesy v národních parcích a chráněných krajinných oblastech, v soustavě Natura 2000, maloplošných zvláště chráněných územích, přírodních parcích a lesy jako významnými krajinnými prvky. Kapitola 18 se zaměřuje na území ponechaná samovolnému vývoji a kapitola 19 uvádí ukázky plánů péče ve zvláště chráněných územích. V kapitole 25 (příloha) jsou uvedeny stanovištní a pěstební charakteristiky souborů lesních typů a vegetační charakteristika lesů v ZCHÚ ČR.

Dílo je zaměřeno na způsoby péče o lesní ekosystémy v ZCHÚ, které vedou využitím zásad přírodě blízkého hospodaření v lesích ke klimaxovým ekosystémům, jež jsou základem přírodních, přírodě blízkých lesů, kdy výběr bude ponechán samovolnému vývoji. Kritéria pro proces ponechání lesů samovolnému vývoji nejsou zatím jednoznačně stanovena.

Publikace, která patří k základním příručkám pro ochranářskou praxi v péči o les, je teoreticky propracovaným dílem s mezinárodním přesahem, založeným na poznatcích lesnických věd. Pro lesníky v ochraně přírody by měla být povinnou četbou.

VACEK S., MOUCHA P. a kol.: Péče o lesní ekosystémy v chráněných územích ČR. Vydání první. Praha: Ministerstvo životního prostředí, 2012. 895 s.

ISBN 978-80-7212-588-3.

Vladimír Švihla