Časopis vydává Agentura ochrany přírody a krajiny ČR ve spolupráci se Správou jeskyní ČR a Správou NP Šumava, Krkonošského národního parku, NP Podyjí a NP České Švýcarsko. V tištěné podobě vychází již od roku 1946.

cs / en

Zprávy-Recenze

Ochrana přírody 2/2010 20. 4. 2010 Zprávy-Recenze

Nejen jantar

Autor: Alexandr Komaško

U jantaru, tedy fosilní pryskyřice, je vcelku běžně známo, že občas obsahuje různé drobné živočichy, nečastěji z říše hmyzu. Odborníci však vědí, a návštěvníci některých jeskyní se dozvídají, že také v jeskyních vysrážený uhličitan vápenatý dokáže zakonzervovat kosti zvířat, lidí, lidské výtvory, ulity šneků, semena rostlin apod. Například na prohlídkové trase polské Medvědí jeskyně u Kletna návštěvníci uvidí na stěně jeskyně zasintrovanou netopýří kostru.

Hmyz po ukončení života obvykle i v jeskyni podléhá rozkladu. Něco spotřebují jako zdroj energie živočichové žijící v jeskyni, něco rozloží houby, takže se z něj nic nezachová.Ve štole vedoucí do Vánočních jeskyní v Koněpruských jeskyních jsem však pozoroval, jak krápníková hmota postupně pohlcuje živočichy z říše hmyzu, aniž u nich dochází k rozkladu. Pravděpodobně to jednak bude způsobeno tím, že skalní masiv je zde ze zimních měsíců podchlazen, takže neskýtá vhodné podmínky pro rozvoj mikroskopických hub, jednak recentní tvorbou krápníkové výzdoby.

Sintr již takřka pohltil celou mouchu.

Foto A. Komaško