Časopis vydává Agentura ochrany přírody a krajiny ČR ve spolupráci se Správou jeskyní ČR a Správou NP Šumava, Krkonošského národního parku, NP Podyjí a NP České Švýcarsko. V tištěné podobě vychází již od roku 1946.

cs / en

Zprávy-Recenze

Ochrana přírody 4/2010 14. 9. 2010 Zprávy-Recenze

Migrace velkých savců nezná hranic

autoři: Martin Strnad, Tereza Mináriková

Praha– Ve dnech 8.–9. dubna 2010 se v Praze uskutečnil workshop k migraci velkých savců – Large mammals migration workshop, jehož se zúčastnilo na 33 odborníků z pěti středoevropských států zabývajících se problematikou migračních koridorů.

Úvodního slova se ujal ředitel odboru péče o krajinu MŽP Petr Birklen a úlohu AOPK ČR v projektu a její agendu představil náměstek ředitele Michael Hošek. V průběhu prvního dne byly postupně představeny projekty všech účastnických států – počínaje českým návrhem migračních koridorů přes koridory navržené v Horním Rakousku, Bavorsku a Polsku až po společný projekt, na kterém spolupracuje slovenská a rakouská strana. Druhý den pak byl vyhrazen třem diskusním blokům nad nejožehavějšími tématy migrační problematiky: problematice sběru nálezových dat a výběru zájmových druhů, pro které byly migrační koridory navrženy; metodice tvorby a plánování migračních koridorů a diskusi o hraniční návaznosti středoevropských sítí migračních koridorů. V poslední velmi důležité sekci byla diskutována míra legislativní ochrany a možnosti budoucího zajištění legislativní ochrany středoevropských sítí migračních koridorů.

Závěry, které vyplynuly ze společného setkání, by se daly stručně shrnout následovně: Ve všech okolních státech sousedících s Českou republikou jsou navrhovány migrační koridory pro velké šelmy (příp. pro jelena nebo losa) na základě velice podobné metodiky, a to na základě konceptu jádrových oblastí a „nášlapných kamenů“ v podobě oblastí s příhodným lesním nebo křovinným biotopem, které jsou propojeny koridory. Návrh koridorů zohledňuje především nálezová data příslušných druhů a většinou je i validován za pomoci habitatových modelů. Z tohoto důvodu není jejich propojení do jednotné sítě z metodického hlediska omezující. Polské a hornorakouské koridory jsou uvažovány ve třech katego­riích jako regionální, národní a mezinárodní, což neplatí pro ostatní země, kde mají koridory význam mezinárodní a nejsou členěny do dalších kategorií. Problémem však zůstává, že všechny navržené sítě nemají zakotven dostatečný ochranný statut v rámci národní legislativy, o což budou země i v rámci mezinárodní spolupráce nadále usilovat. Z těchto důvodů je proto velkým příslibem navázaná spolupráce a společný cíl, jímž je publikování mapy migračních koridorů ve středoevropském regionu ještě v roce 2010. Mapa migračních koridorů pro velké savce v České republice bude publikována rovněž na konci roku 2010 jako jeden z hlavních výstupů probíhajícího projektu VaV.