Časopis vydává Agentura ochrany přírody a krajiny ČR ve spolupráci se Správou jeskyní ČR a Správou NP Šumava, Krkonošského národního parku, NP Podyjí a NP České Švýcarsko. V tištěné podobě vychází již od roku 1946.

cs / en

Zprávy-Recenze

Ochrana přírody 3/2009 30. 6. 2009 Zprávy-Recenze

Jeskyně „konzervy poznání“

Autor: Karel Drbal

Snad se někdo pozastaví nad slovem konzervy v názvu článku, ale já si za ním stojím. Každý z nás zná potravinové konzervy a ví moc dobře, že slouží k uchování nejrůznějších pochutin na doby pozdější. Nejinak je tomu s jeskyněmi.

Jejich stabilní prostředí, zejména teplota a vlhkost, uchovávají po tisíce let ve svých sedimentech doklady nejen o vývoji krajiny, ale i o dávném životě v jejich okolí. A co víc – vydávají svědectví o nás samotných, o životě a vývoji našich předků. Nemusíme při tomto bádání jezdit příliš daleko, jako třeba za podzemními galeriemi Francie a Španělska, přestože tam nacházíme doklady o sepětí člověka a jeskyní nejmarkantnější. Ve zpřístupněných jeskyních České republiky najde vnímavý a pozorný návštěvník své „konzervy“.

V prostorách jeskyně Kůlna v Moravském krasu byly nalezeny pozůstatky neandrtálského člověka.

Foto J. Flek

Zde je několik tipů „jeskynního konzervárenského průmyslu“: Koněpruské jeskyně nabízejí fosilní pozůstatky čtvrtohorní fauny – nosorožce srstnatého, koně, opice, ale i cromagnonského člověka a z relativně nedávné doby středověkou padělatelskou mincovnu. Za cromagnonským člověkem se vydejte do tajemných Mladečských jeskyní a navštivte pohřebiště staré přes 30 000 let. Za nejstaršími pozůstatky člověka musíte zamířit do Moravského krasu. V Jeskyni Kůlna bylo nalezeno sídliště a kost neandertálského člověka, ale i sídliště mladších cromagnonců, v nedalekých Sloupských jeskyních pak vrstvy kostí jeskynních medvědů, kostry jeskynních lvů a hyen. Místa pravěkých sídlišť se nacházejí i v jeskyních Balcarka a Kateřinská. Obří „konzerva“ jeskynních medvědů se nacházela v Jeskyni Výpustek – bohužel byla „vyjedena“ v 19. století těžbou fosfátových hlín a na jejím místě vznikla nejprve nacistická podzemní továrna a později vojenský supertajný kryt. Za historickými nápisy se můžete vypravit do Jeskyně Na Špičáku, stejně tak jako do Chýnovské jeskyně. Ale to už je novější historie. Nejstarší geologické dějiny Země vám představí i ostatní jeskyně prostřednictvím vápenců – svědků dávných moří a oceánů a života v nich. Ať už jsou to Punkevní jeskyně s propastí Macochou, či Bozkovské dolomitové jeskyně s největším podzemním jezerem, Zbrašovské aragonitové jeskyně s jezery kyselky a plynu, Jeskyně Na Pomezí, Javoříčské jeskyně s bohatou krápníkovou výzdobou či Jeskyně Na Turoldu v druhohorních vápencích pamatujících éru dinosaurů. Všechny tyto zpřístupněné jeskyně můžete navštívit a otevřít svou „konzervu poznání“.

Více informací na www.caves.cz