Časopis vydává Agentura ochrany přírody a krajiny ČR ve spolupráci se Správou jeskyní ČR a Správou NP Šumava, Krkonošského národního parku, NP Podyjí a NP České Švýcarsko. V tištěné podobě vychází již od roku 1946.

cs / en

Zprávy-Recenze

Ochrana přírody 2/2011 11. 7. 2011 Zprávy-Recenze Tištěná verze článku v pdf

Jaro ožívá návratem stěhovavých ptáků

autorka: Lucie Hošková

Jaro ožívá návratem stěhovavých ptáků

Česká společnost ornitologická odstartovala 1. března 2011 nový ročník projektu Jaro ožívá, který je součástí celoevropské kampaně Spring Alive. V rámci této akce tisíce lidí z celé Evropy sledují návrat vybraných poslů jara prostřednictvím internetových stránek www.springalive.net.

Kampaň Spring Alive, která probíhá od roku 2006, je určena převážně dětem, jejich rodinám a školním kolektivům. Zkušenosti z minulých let však ukazují na zájem účastníků bez rozdílu věku i ornitologických znalostí. Podstatou kampaně je sledování příletu pěti stěhovavých druhů ptáků – čápa bílého, vlaštovky obecné, kukačky obecné, rorýse obecného a vlhy pestré. Zúčastnit se je jednoduché – stačí si zaznamenat své první pozorování zmíněných druhů a vložit je na www.springalive.net. Každá zúčastněná země má svoji národní jazykovou verzi, kde lze na příslušných mapách a v tabulkách zkontrolovat „postup jara“ Evropou. Mezi jazykovými verzemi lze libovolně přecházet a sdílet tak své jarní zážitky s podobnými nadšenci z celé Evropy.

Projekt Jaro ožívá je velice vhodný i pro školy a jak ukázala pilotní sezona, může se stát inovativní součástí výuky. Učitelé i děti naleznou na webových stránkách rozsáhlé informace, fotografie od našich předních fotografů přírody i jednoduché počítačové hry. Je zde také speciální sekce, určená právě učitelům, kteří si mohou stáhnout výukové materiály.

Česká republika se k projektu připojila teprve v roce 2010 a nevedla si vůbec špatně – s celkem 1 843 pozorováními se umístila na devátém místě mezi všemi zúčastněnými zeměmi. V témže roce bylo v celé kampani shromážděno 103 582 pozorování z 36 zemí Evropy, Blízkého východu a Afriky.

Výsledky projektu jsou zpracovávány odborníky z organizace BirdLife International s cílem zjistit trendy návratů stěhovavých ptáků a faktory, které ovlivňují případné změny v migračním chování. Limitujícím faktorem je pouze dostatečně velký počet účastníků a dostatečně dlouhá doba trvání kampaně.

Těšíme se na vaše pozorování na www.springalive.net!

Lucie Hošková

koordinátorka projektu Jaro ožívá v ČR

Česká společnost ornitologická