Časopis vydává Agentura ochrany přírody a krajiny ČR ve spolupráci se Správou jeskyní ČR a Správou NP Šumava, Krkonošského národního parku, NP Podyjí a NP České Švýcarsko. V tištěné podobě vychází již od roku 1946.

cs / en

Zprávy-Recenze

Ochrana přírody 1/2012 13. 6. 2012 Zprávy-Recenze Tištěná verze článku v pdf

Botanická sekce v Bílých Karpatech

autorka: Ivana Jongepierová

Botanická sekce v Bílých Karpatech

Bílé Karpaty– Dne 27. ledna se na Správě CHKO Bílé Karpaty konala již po šestadvacáté tradiční Botanická sekce, které se zúčastnila téměř padesátka profesionálních i amatérských botaniků, pracujících v tomto území, a to na obou stranách česko-slovenské hranice.

Botanická sekce vznikla v roce 1986 při tehdejším Poradním sboru Správy CHKO Bílé Karpaty a od té doby se setkání konají každoročně. Z původních sedmi zakladatelů se rozrostla na více než 70 zvaných zájemců. Patří k nim zástupci několika univerzit (Masarykova univerzita Brno, Jihočeská univerzita České Budějovice, Univerzita Palackého Olomouc, Karlova univerzita Praha, Mendelova univerzita Brno, Univerzita J. A. Komenského Bratislava), České a Slovenské Akademie věd i orgánů ochrany přírody a nevládních organizací.

V prvních letech byla pozornost zaměřena na základní průzkum území, zpracování regionálního červeného seznamu a probíhaly diskuse o managementových zásazích. V současnoti má setkání podobu pracovní konference, při které jsou prezentovány výsledky v území probíhajících grantů, výzkumů a řešených studentských prací, a to z obou stran pohoří.

V letošním roce se účastníci sekce například seznámili s výsledky pětiletého projektu „Syntéza poznatků o stavu biodiverzity travních porostů v CHKO Bílé Karpaty s cílem vytvoření metodiky pro zachování biodiverzity tohoto ekosystému“. Poněkud nebotanickým doplněním byl křest publikace „Atlas rozšíření suchozemských plžů v CHKO Bílé Karpaty, který byl jedním z výstupů tohoto projektu.

Prof. Karel Prach informoval o výsledcích sledování sukcese na zatravněných polích, na kterých další kolegové z Jihočeské univerzity sledují i úspěšnost klíčení a vzcházení vybraných poloparazitických druhů rostlin a orchidejí.

Ing. Iva Semanová z Výzkumné stanice travinářské Zubří přítomné demostrovala výsledky obnovy travních porostů zeleným senem a výsevem regionální směsi semen v rámci mezinárodního projektu SALVERE.

Doc. Jitka Klimešová z Botanického ústavu AV Třeboň se snažila odpovědět na otázku, které funkční vlastnosti rostlin jsou spojeny s druhovými změnami v různě obhospodařovaných loukách

Nechyběl ani přehled botanických aktivit, prezentovaný Správami CHKO Bílé i Biele Karpaty a představení zajímavých nálezů za loňský rok.

Text a foto Ivana Jongepierová

Zápis fytocenologických snímků na Vojšických loukách v rámci mezinárodního projektu Salvere