Časopis vydává Agentura ochrany přírody a krajiny ČR ve spolupráci se Správou jeskyní ČR a Správou NP Šumava, Krkonošského národního parku, NP Podyjí a NP České Švýcarsko. V tištěné podobě vychází již od roku 1946.

cs / en

Zvláštní číslo

Ochrana přírody 2010 2. 8. 2010 Zvláštní číslo

Výsledky monitorování a jejich využití v praxi - Liberecký kraj

Autor: Petr Bláha

Výsledky monitorování a jejich využití v praxi - Liberecký kraj

Turistika má v Libereckém kraji dlouhou a bohatou tradici. Většina atraktivních turistických cílů leží v chráněných územích a vedou k nim často dožívající historické cesty a pěšiny se zastaralou turistickou vybaveností, často ze začátku 20. století. Snaha navázat na tyto základy a zkvalitnit turistickou infrastrukturu vedla řadu subjektů (převážně obcí) k úpravám a rekonstrukcím mnohých, zejména páteřních turistických cest. Vlastní realizace byla zpravidla spolufinancována z různých fondů EU.

Úpravy nebyly uskutečňovány živelně, ale na základě již v roce 1999 zpracovaného Rozvojového konceptu turistických stezek ERN a do určité míry koordinovaného Euroregionem Nisa (ERN). Účelnost vynakládaných investičních prostředků řádově v desítkách milionů korun bylo nutné objektivně doložit. Proto hned po svém vzniku nechal vypracovat Krajský úřad Libereckého kraje studii Objektivní měření zatížení turistických lokalit (2002), v rámci které byl proveden komplexní rozbor stávajícího stavu a navržena opatření a cíle pro následující období. Na základě této studie krajský úřad nechal v roce 2003 v rámci pilotního projektu na turisticky nejnavštěvovanějších trasách osadit dva turnikety pro monitorování návštěvníků, k nimž v roce 2004 přibylo dalších pět turniketů.

V současnosti tak máme k dispozici velice zajímavé kompatibilní výsledky monitorování návštěvnosti z pětileté nepřetržité řady (2005–2009). V přípravě je osazení dalších lokalit. Liberecký kraj tak patří k předním regionům ČR, kde se přístup k cestovnímu ruchu řeší koncepčně. Ne náhodou právě zde vzniklo Národní centrum šetrné turistiky.

Graf 1 Porovnání sobotní a nedělní křivky návštěvnosti v konkrétním profilu

Cena za kompletní zajištění služby (osazení, roční sběr dat, stanovení korelačního koeficientu ručním sběrem dat podle profilu, korelace náhodných jevů, vyhodnocení dat, výměna baterií, demontáž, závěrečná zpráva) se pohybuje kolem 100 tis. Kč/rok/profil. To jistě není málo. Proto je potřeba před vlastní realizací velice dobře zvažovat účelnost vynaložených prostředků. Především je nutné zajistit vhodně zvolený profil měření; technické parametry monitorovacího turniketu včetně různých možností zpracování dat; zpracování výsledků nejenom do tabulkových a grafických výstupů včetně jejich komentáře v závěrečné zprávě (např. vliv klimatických podmínek, kulturních a sportovních akcí); správný výběr zkušené dodavatelské firmy.

Graf 2 Počty průchodů turistů v jednotlivých měsících roku 2009, Labská louka (KRNAP)

Výsledky slouží v Libereckém kraji různým subjektům k jejich analýzám a návrhům potřebných opatření. Jako příklad konkrétního využití výsledků monitorování je možné uvést zjištění odlišné křivky sobotní a nedělní návštěvnosti přehrady Josefův Důl (viz graf 1), které bylo v dané lokalitě zohledněno v jízdních řádech turistických autobusových linek. K dalším zajímavým výsledkům patří zjištění nejvyšších počtů průchodů turistů v konkrétním čase uvedené v tabulce 1.

Tabulka 1 Nejvyšší dosažené počty průchodů turistů

Lokalita

Termín měření

Počet průchodů

Labská louka (KRNAP)

Roční – 2006

90 843

Měsíční – srpen 2007

16 553

Denní – 14. leden 2006

1 779

Přehrada Josefův Důl (CHKO Jizerské hory)

Roční – 2006

183 133

Měsíční – srpen 2009

31 604

Denní – 11. říjen 2008

4 026

Malá Skála (CHKO Český ráj)

Roční – 2009

103 297

Měsíční – srpen 2004

27 221

Denní – 26. červenec 2009

2 579

Ke konkrétním příkladům uplatnění výsledků monitorování patří i úpravy a rekonstrukce turistických cest provedených podle ověřené návštěvnosti. Tato opatření přispěla jak k bezpečnosti a zvýšenému komfortu pohybu návštěvníků, tak umožnila vhodnou regulaci turistů. Typickým příkladem jsou stále populárnější dřevěné dubové chodníky, kterých je jen v Libereckém kraji vybudováno přibližně 7 km. Pro návštěvníky je tak vytvořen předem připravený a upravený koridor a při citlivé realizaci je tak minimalizováno jak zatížení půdního krytu, tak i rušivé vlivy v okolí. V letech 2005–2009 dosahovaly investice do těchto úprav přibližně 40 mil. Kč.

K hlavním úkolům monitoringu v příštích letech patří jeho koncepční řešení v rámci ČR, které zajistí kompatibilitu dat získávaných různými subjekty a předcházení duplicitě měření na stejných turistických trasách.

Autor je jednatelem společnosti Taxus s.r.o., zaměřené na dřevostavby a budování turistických cest v přírodě