Časopis vydává Agentura ochrany přírody a krajiny ČR ve spolupráci se Správou jeskyní ČR a Správou NP Šumava, Krkonošského národního parku, NP Podyjí a NP České Švýcarsko. V tištěné podobě vychází již od roku 1946.

cs / en

Zprávy-Recenze

Ochrana přírody 4/2009 31. 8. 2009 Zprávy-Recenze Tištěná verze článku v pdf

Zoo Dvůr Králové navrací nosorožce do Tanzanie

autorka: Dana Holečková

Dvůr Králové – Úlohou moderní zoologické zahrady je nejen chovat ohrožené druhy, ale pokud je to možné, navracet je do původního prostředí. Ještě v 60. a 70. letech 20. století žily v savanách Afriky na jih od Sahary desetitisíce nosorožců. Nejpočetnější byl menší nosorožec dvourohý neboli černý (Diceros bicornis), který ve čtyřech poddruzích obýval většinu příhodných biotopů západní, střední, východní a jižní Afriky.

V roce 1960 byla jeho početnost odhadována na 100 tisíc kusů. V důsledku nekontrolovaného lovu a zejména pytláctví došlo k prudkému poklesu počtu na kritických 2 300 jedinců v roce 1993. Zásluhou mezinárodní ochrany a ochranářských aktivit řady států Afriky se podařilo v přísně chráněných, obvykle oplocených územích stabilizovat malé populace a následně vytvářet nové. Nosorožci jsou doslova chráněni osobními strážci a téměř nepřetržitě sledováni. Pro tyto účely jsou často vybaveni miniaturní vysílačkou na bázi rohu. Tento způsob ochrany se ukázal jako účinný a počty nosorožců dvourohých se začaly zvětšovat (meziroční nárůst populace je 4,5 %). V červnu 2008 byla početnost divokých nosorožců dvourohých odhadována na 4 180 kusů. Největší populace žijí v Jihoafrické republice, Namibii, Zimbabwe a v Keni.

Reintrodukce nosorožců černých do národního parku Mkomazi v Tanzanii

Zoo Dvůr Králové, která jako první na světě opakovaně množí nosorožce dvourohé již v 5. generaci v zajetí, se rozhodla jako třetí zoo Evropy (po Zoo Frankfurt nad Mohanem a Port Lympne/Howlets) realizovat program reintrodukce nosorožců černých do přírody. V královédvorské zoo se v letech 1974–2008 narodilo 33 nosorožců dvourohých východních (Diceros bicornis michaeli), z nichž se podařilo odchovat 29 kusů. Z nich byli tři (2,1) jedinci zařazeni do reintrodukčního projektu v národním parku Mkomazi v Tanzanii, který je realizován jako projekt Světové asociace zoologických zahrad a akvárií WAZA 08013.

Mkomazi je přírodní oblast o ploše 3 270 km2 na severovýchodě Tanzanie, která je součástí ekosystému Tsavo a navazuje na národní park Tsavo v Keni, kde byli v roce 1971 odchyceni nosorožci dvourozí pro zoo ve Dvoře Králové. Z těchto zvířat zde dosud žije téměř 40 let stará samice Jimmi, babička a prababička trojice mladých nosorožců, kteří se vrátili do ekosystému svých předků.

Rezervace Mkomazi byla založena ve spolupráci s vládou Tanzanie již v roce 1989 Tonym Fitzjohnem, přítelem a spolupracovníkem legendárního ochránce přírody George Adamsona. Fitzjohn rezervaci vybudoval a začal zde chovat a vypouštět do přírody vyhubením ohrožené psy hyenové (Lycaon pictus) a východní poddruh nosorožce dvourohého (Diceros bicornis michaeli). První dva páry nosorožců získal dovozem z národního parku Addo v Jihoafrické republice již v roce 1997, další dva páry dovezl také z Addo v roce 2001. Tři ze čtyř samic se již rozmnožily a celkem se narodila čtyři mláďata – poslední v únoru 2009 –, z nichž byla odchována tři. Populace v Addo je ale blízce příbuzná, neboť ji založili pouze čtyři jedinci, a proto Tony Fitzjohn již v roce 2003 navštívil zoo ve Dvoře Králové a požádal o zvířata do svého chovu. V roce 2007 po návštěvě Mkomazi pracovníky zoo byla dohodnuta spolupráce a začaly přípravy projektu.

V roce 2008 byla rezervace Mkomazi vyhlášena národním parkem, protože se stala třetí lokalitou v Tanzanii, kde v současnosti žije východní poddruh nosorožce dvourohého (D. bicornis michaeli). Jinde byl zcela vyhuben a jen asi 14–18 jedinců přežilo pouze v kráteru Ngorongoro a pět kusů v národním parku Serengeti. Přitom ještě v roce 1980 žilo v Tanzanii 3 795 nosorožců dvourohých ve dvou poddruzích – na severu a ve středu země poddruh východní (D. b. michaeli) a na jihu státu jižní (D. b. minor). V důsledku pytláctví byla vybita skoro všechna zvířata a v roce 1995 zbyli v Tanzanii pouze 32 nosorožci. Účinnými ochranářskými opatřeními se podařilo zvýšit populaci do roku 2005 na 101 jedinců.

Po důkladných přípravách proběhl ve dnech 27.–29. května 2009 transport. Nejprve byla zvířata vážící 850–1100 kg naložena do beden, poté byla odvezena nákladními vozy ze Dvora Králové nad Labem do asi 1 000 km vzdáleného Amsterdamu. Transport, který hradila holandská pobočka firmy Suzuki, proběhl přes noc, kdy nehrozilo přehřátí zvířat a zácpy na dálnicích. Na cestu se konvoj doprovázený dalším vozidlem vydal 27. května, na letiště v Amsterdamu dorazil druhý den těsně před polednem. Za účasti novinářů byly bedny o hmotnosti 1,5 tuny naloženy na palety a do letadla, které startovalo nedlouho před půlnocí. Po klidném letu přistálo v půl deváté ráno na letišti Kilimanjaro v Tanzanii.

Nosorožce mimo zástupců sponzora v letadle doprovázeli jejich ošetřovatel Jan Žďárek, budoucí ošetřovatelka původem z Velké Británie Berry White a jihoafrický veterinář Pete Morkel, který měl na starost medikamentózní zklidňování zvířat během cesty a organizaci vlastního transportu. V Tanzanii na nosorožce čekal převoz nákladními vozy do téměř 200 km vzdáleného národního parku Mkomazi, kde byli postupně vyloženi z beden. Trojice mladých nosorožců tvoří samice Deborah DK 27 (27. nosorožec dvourohý narozený v Zoo Dvůr Králové 11. 11. 2004), samci Jamie DK 29 (narozen 2. 1. 2006) a Jabu DK 31 (narozen 1. 2. 2007). Zatímco Jamie je již ze čtvrté generace narozené v zajetí, Deborah a Jabu jsou dokonce z generace páté.

Deborah a Jamie v přírodním výběhu měsíc po svém příchodu do Mkoomazi

Deborah a Jamie v přírodním výběhu měsíc po svém příchodu do Mkoomazi

Mladé nosorožce čeká pozvolné zvykání v bomech a následné zvětšení prostoru o přírodní výběhy. Přitom musí být postupně převedeni na jinou stravu a navykáni na oplocení výběhu s elektrickými ohradníky. Všichni byli vybaveni miniaturními vysílačkami, umístěnými do rohů. Pozvolný proces přivykání na život v divočině bude trvat přibližně dva roky.

Vývoj divoké populace nosorožců dvourohých (www.rhinos-irf.org)

Vývoj divoké populace nosorožců dvourohých (www.rhinos-irf.org)

Autorka je ředitelka Zoo Dvůr Králové