Časopis vydává Agentura ochrany přírody a krajiny ČR ve spolupráci se Správou jeskyní ČR a Správou NP Šumava, Krkonošského národního parku, NP Podyjí a NP České Švýcarsko. V tištěné podobě vychází již od roku 1946.

cs / en

Zprávy-Recenze

Ochrana přírody 5/2012 27. 2. 2013 Zprávy-Recenze Tištěná verze článku v pdf

Znovuobnovená pastva skotu na Švýcárně

Autor: Radek Štencl

Znovuobnovená pastva skotu na Švýcárně

Severní Morava– V roce 2012 se po dlouhých desetiletích objevily na loukách v okolí turistické chaty Švýcárna v národní přírodní rezervaci Praděd v Jeseníkách krávy, které symbolizují návrat k tradičnímu způsobu hospodaření.

Zdejší louky byly přibližně od konce 17. století do konce 2. světové války využívány jako pastviny. Po ukončení intenzivního pastevního hospodaření na nich začalo postupně docházet vlivem sukcese k poklesu druhové diverzity cévnatých rostlin i živočichů, především bezobratlých. Dřívějším hospodařením podmíněná druhově bohatá vegetace se svým charakterem a druhovým složením začala postupně měnit, v současné době ji lze hodnotit jako mozaiku degradačních stadií vysokostébelných subalpinských trávníků a pasekové vegetace (pod chatou) a druhově chudých smilkových trávníků a borůvčí (nad chatou). O tom, že zdejší bezlesí bylo ještě před několika desítkami let druhově podstatně pestřejší než v současnosti, svědčí celá řada floristických údajů.

V roce 2004 bylo pro ověření předpokládaných pozitivních změn vegetace vyvolaných obnovením hospodaření v okolí Švýcárny založeno několik kosených experimentálních ploch a od roku 2006 se začalo s kosením a odstraňováním biomasy z nejvíce degradované části louky pod chatou. Již po několika letech bylo patrné, že na kosených plochách dochází ke snižování pokryvnosti dominantních druhů, ke zvyšování pokryvnosti některých druhů konkurenčně slabších a kosené plochy jsou nápadně fyziognomicky odlišné od svého okolí.

V roce 2012 došlo k dohodě mezi Správou CHKO Jeseníky a LČR, s. p., o obnově tradičního hospodaření na loukách v okolí chaty a od července tak bylo možné na základě rozhodnutí Krajského úřadu Olomouckého kraje o dočasném odnětí pozemků určených k plnění funkcí lesa začít v okolí Švýcárny znovu pást.

Švýcárna je pro experimentální pastvu ideálním místem hned z několika důvodů. Zvířata jsou zde pod stálým dohledem chataře, jde o místo hojně navštěvované turisty, pro které byla u chaty umístěna informační tabule vysvětlující smysl obnovení pastvy, je zde zavedena elektřina pro elektrický ohradník i zdroj vody pro zvířata. Do poloviny října by se v okolí chaty měly pást tři dospělé krávy plemene skotský náhorní skot se třemi telaty. Pastvu zajišťuje pan Merta z Vernířovic, kterému zvířata patří v rámci Programu péče o krajinu (dotační titul A1.4c). Krávy by se v okolí Švýcárny měly objevovat i v příštích letech. Po vyhodnocení efektu stávající pastvy lze do budoucna uvažovat i o vypásání dalších lokalit, které byly v minulosti dlouhodobě pod vlivem pastvy a travaření.

Text a foto Radek Štencl

Správa CHKO Jeseníky