Časopis vydává Agentura ochrany přírody a krajiny ČR ve spolupráci se Správou jeskyní ČR a Správou NP Šumava, Krkonošského národního parku, NP Podyjí a NP České Švýcarsko. V tištěné podobě vychází již od roku 1946.

cs / en

Zprávy-Recenze

Ochrana přírody 6/2008 16. 12. 2008 Zprávy-Recenze

Záchranné programy pro zvláště chráněné druhy

autorka: Václava Lamačová

Záchranné programy pro zvláště chráněné druhy

V České republice se vyskytuje mnoho rostlinných a živočišných druhů, které jsou aktuálně ohroženy vyhynutím. Cílem ochrany přírody je zajistit, aby tyto druhy zůstaly součástí naší fauny a flóry.

Pro některé druhy již nestačí klasické nástroje ochrany přírody, jako je necílená péče o biotopy. Jsou natolik ohroženy, že potřebují zvláštní péči doplněnou o další typy opatření, například obnova historických lokalit a polopřirozené odchovy a kultivace. Pro tyto druhy se připravují záchranné programy, které jsou chápány jako dočasné projekty a jejichž cílem je kombinací různých typů opatření dosáhnout zvýšení stavu populace daného druhu pro jeho přežití. Jsou velmi oblíbeným nástrojem ochrany přírody, stále častěji používaným u nás i v zahraničí.

Užovka stromová

Hlavním cílem záchranného programu je zachování životaschopných populací užovky stromové (Zamenis longissimus) ve všech třech známých oblastech výskytu v ČR, tj. Poohří, Podyjí a Karpatech.

Foto V. Zavadil

V roce 2008 byl schválen program MŽP Záchranné programy pro zvláště chráněné druhy, který je zaměřen na stabilizaci populací vybraných zvláště chráněných druhů. Program byl podpořen Finančním mechanismem Evropského hospodářského prostoru a Norským finančním mechanismem (běžně označované jako „norské fondy“).

V rámci tohoto programu je možné podávat žádosti o poskytnutí finančních prostředků pro individuální projekty, které musí být zaměřeny na realizaci části nebo celého záchranného programu/programu péče přijatého Ministerstvem životního prostředí nebo přípravu nových záchranných programů/programů péče. V první výzvě se jedná o realizaci záchranných programů těchto ohrožených druhů: matizna bahenní, rdest dlouholistý, perlorodka říční, sysel obecný, užovka stromová, hořec jarní, hvozdík písečný český a přípravu záchranného programu pro hořeček český. (Seznam může být pro druhou výzvu upraven.)

Program byl schválen na období let 2008 až 2010 a předpokládá čerpání částky

588 235 EUR. Z národních zdrojů je spolufinancován 15 % z uvedené částky. První výzva k předkládání žádostí o poskytnutí finančních prostředků byla vyhlášena 28. listopadu 2008, v rámci níž rozdělí Ministerstvo životního prostředí úspěšným žadatelům celkem 5,2 milionu Kč. Na jeden projekt bude možné udělit finanční podporu maximálně 2 440 000 Kč a minimálně 24 500 Kč. Výše podpory bude dosahovat vždy 100 % celkových nákladů projektu. Vyhlášení druhé výzvy se předpokládá na podzim 2009 s alokovanou částkou přibližně 8 milionů Kč. Okruh příjemců podpory je omezený na právnické osoby, obecně prospěšné společnosti, územní samosprávné celky, občanská sdružení, příspěvkové organizace a organizační složky státu. Žádosti fyzických osob nebudou podpořeny.

Žádosti o poskytnutí finanční podpory v rámci první výzvy je možno podávat do

6. února 2009 v sídle Agentury ochrany přírody a krajiny ČR, která byla MŽP pověřena funkcí realizátora programu, na adrese Nuselská 39, 140 00 Praha 4.

Další podrobnosti a aktuální informace je možno získat na internetových stránkách

programu www.zachranneprogramy.cz, dále na:www.eeagrants.cz, www.mzp.cz

a www.eeagrants.org.

Dotazy můžete zasílat elektronicky na norskefondy@nature.czči se 17. 12. 2008 zú­-častnit semináře v Praze.

Václava Lamačová a kol.