THE NATURE CONSERVATION
JOURNAL
Zprávy-Recenze

Nově zrekonstruovaná naučná stezka Sudslavický okruh v Pošumaví

autorka: hau

Vimperk – Jedna z nejstarších pošumavských naučných stezek se dočkala po 33 letech své rekonstrukce. Stezka se nachází nedaleko Vimperku a vede přírodní rezervací Opolenec. Rekonstrukce proběhla díky iniciativě Českého svazu ochránců přírody Šumava, který nechal zhotovit a podél celé trasy rozmístit 15 nových informačních tabulí a dřevěný mobiliář, jako jsou lavičky, zábradlí či stojan na vrcholovou knihu. Výsledná podoba stezky je také dílem mnoha dobrovolníků a místních nadšenců, kteří se v průběhu celé výstavby do realizačních prací ochotně zapojovali.

Na dvou místech okružní stezky se nachází úvodní tabule, na prohlídku tak lze vyrazit ze dvou nástupních míst. Tradičně pojaté, nicméně graficky dobře vyvedené panely obsahují informace o přírodních zajímavostech (PR Opolenec je zařazena mezi evropsky významné lokality chráněné soustavou Natura 2000 a je místem výskytu vzácných druhů teplomilné květeny) a o řadě historických souvislostí, které vystihují genius loci zdejšího starého mlýna Vanických, zbytků bývalé vápenky nebo historické železniční tratě. Kromě toho je na naučné stezce několik zastavení s interaktivními prvky, které trasu oživují a nejsou cíleny pouze na děti, jak bývá často zvykem.

Přestože na obou úvodních panelech stojí výstraha, že vstup na stezku je jen na vlastní nebezpečí (v jedné části vede po železných žebřících), řadí se tato stezka dlouhá 3,2 km k méně náročným a pro svou výhodnou polohu nedaleko města Vimperk je vhodná zejména pro víkendové vycházky s dětmi.

(view 553x)
Číslo 2/2013

Číslo 2/2013 je již v prodeji.

 

FOTOGRAFICKÁ SOUTĚŽ - Nejlepší fotografie

JIŽ ZNÁME VÍTĚZE

fotografické soutěže
časopisu Ochrana přírody.

I. Krajina – 1. místo

Lukáš Vítek – Býkovický rybník

Býkovický rybník_L. Vítek

II Druhy – 1. místo

Tomáš Valenta - Rosnička

Rosnička_T. Valenta

Jména ostatních vítězů i jejich oceněné fotografie
najdete na stránce

Fotosoutěž Ochrany přírody 2010.

 Vítězům gratulujeme.