Časopis vydává Agentura ochrany přírody a krajiny ČR ve spolupráci se Správou jeskyní ČR a Správou NP Šumava, Krkonošského národního parku, NP Podyjí a NP České Švýcarsko. V tištěné podobě vychází již od roku 1946.

cs / en

Zprávy-Recenze

Ochrana přírody 1/2009 20. 2. 2009 Zprávy-Recenze

Maraton konferencí k ochraně přírody

autorka: Jana Vavřinová

Praha– V rámci českého předsednictví Radě Evropské unie proběhne v ČR řada významných konferencí a jednání týkajících se ochrany přírody a krajiny.

K nejvýznamnějším patří konference o přirozených a přírodě blízkých oblastech (Conference on Wilderness and Large Natural Habitat Areas), která se uskuteční v Praze ve dnech 26. – 29. května 2009 a na jejímž pořádání se podílí Evropská komise. Cílem setkání přibližně 250 expertů z oblasti státní správy, akademické sféry, nevládních organizací i soukromého sektoru nejen z členských zemí EU, ale z celé Evropy je výměna informací zástupců z různých oblastí Evropy a návrhy řešení jejich ochrany. Na programu konference bude rovněž diskuse o definicích v oblasti ochrany přírody použitelných na úrovni EU, vztah k lokalitám soustavy Natury 2000, ochrana původních oblastí, jejich přínosy a hodnoty, přístupy k péči o ně. Konference je součástí projektu „Neporušené lesy v Evropě: koncept, posouzení a metodické zajištění”, který je zaměřen na ochranu přírodních a přírodě blízkých oblastí a bude pokračovat i po skončení českého předsednictví.

Aktuální otázky praktické ochrany přírody a krajiny bude řešit zasedání ředitelů ústředních orgánů ochrany přírody EU, které se uskuteční v Praze 8. – 10. června 2009, a týká se především otázek souvisejících se soustavou chráněných území Natura 2000.

Ve dnech 19. – 23. května 2009 se v pros­torách Výzkumného ústavu Silva Taroucy pro krajinu a okrasné zahradnictví v Průhonicích uskuteční jednání Evropské platformy pro strategii výzkumu biodiverzity (EPBRS), jejímž hlavním posláním je doporučování témat pro výzkum v rámci EU; podtitul jednání zní „Světová biodiverzita – Aspekty evropské zodpovědnosti“. Hlavním gestorem akce je Botanický ústav Akademie věd České republiky – česká Bioplatforma v rámci EPBRS.

Akcí mimořádného významu a rozsahu bude neformální Rada ministrů životního prostředí EU, jejíž termín je předběžně stanoven na začátek června 2009, a symbolicky uzavře maraton konferencí v ochraně přírody.

Informace k předsednictví ČR naleznete na www.eu2009.cz a na http://chm.nature.cz.