Časopis vydává Agentura ochrany přírody a krajiny ČR ve spolupráci se Správou jeskyní ČR a Správou NP Šumava, Krkonošského národního parku, NP Podyjí a NP České Švýcarsko. V tištěné podobě vychází již od roku 1946.

cs / en

Zprávy-Recenze

Ochrana přírody 3/2013 9. 8. 2013 Zprávy-Recenze Tištěná verze článku v pdf

Jubileum Jarmily Kubíkové

Autor: Jan Jeník

Jubileum Jarmily Kubíkové

Dynamický vliv současné civilizace na životní prostředí, nárůst znalostí ve všech přírodovědných oborech i složité sociokulturní souvislosti jsou důvodem, proč v ochraně přírody a krajiny se prosadí jen široce vzdělané a kulturně vyspělé osobnosti. Takovou osobností je nesporně paní doc. RNDr Jarmila Kubíková, CSc., která letos slaví úctyhodné životní jubileum, jehož číselné vyjádření taktně přenechávám na čtenáři; prozradím pouze datum narození – 12. února 1933.

Široké a hluboké znalosti doc. Kubíkové vycházejí především z jejího vědeckého a pedagogického působení na Přírodovědecké fakultě UK, kde strávila dvě etapy svého života – na začátku odborné kariéry až do roku 1971 a posléze znovu od roku 1990 až dodnes. Česká ochrana přírody měla štěstí, že téměř dvacetileté přerušení její univerzitní kariéry, způsobené politickým zásahem totalitního režimu, bylo vyplněno profesionální prací v ochraně přírody, převážně ve Státním ústavu památkové péče a ochrany přírody v Praze.

Jubilantka je uznávanou odbornicí, která se zasloužila o rozvoj znalostí v širokém okruhu botaniky, jmenovitě v geobotanice a ekologii rostlin. Své terénní i laboratorní poznatky o kořenech stromů, xerotermní vegetaci, chráněné květeně a atmosférickém znečištění lesů zveřejnila v mnoha vědeckých časopisech a prezentovala na mezinárodních konferencích i světových kongresech. Své výzkumy dovedla aplikovat v aktuálních praktických problémech ochrany přírody a životního prostředí. Geo­botanicky prostudovala 90 chráněných území na území Prahy a s odbornými kolektivy dokončila dokumentaci i vyhlášení nových chráněných území různé kategorie. Na Karlově univerzitě se úspěšně habilitovala soubornou prací Diverzita vegetace Prahy a její změny (1991). Má zásluhu na dlouholeté kontinuitě a pečlivé redakci vědeckých sborníků Natura Pragensis aBohemia Centralis, které významně podporují a spojují aktivitu oblastních specialistů. Jako autorka a spoluredaktorka se podílela na moderních kompendiích Chráněná území ČR XII – Praha(2005)aChráněná území ČR XIII – Střední Čechy (2005).

Z vysoké odborné úrovně doc. Kubíkové čerpají nejen univerzitní studenti a pracovníci ve státní ochraně přírody. Například na informačních tabulích Naučné stezky Roztocký háj – Tiché údolí si veřejnost s oblibou čte všestranně napsané texty, jejichž je hlavní autorkou. To svědčí o tom, že ochrana přírody v Praze i ve Středočeském kraji stále využívá hluboké znalosti naší jubilantky. Ať se jí v práci nadále daří a dlouho jí k tomu slouží potřebné zdraví!

Jan Jeník