Časopis vydává Agentura ochrany přírody a krajiny ČR ve spolupráci se Správou jeskyní ČR a Správou NP Šumava, Krkonošského národního parku, NP Podyjí a NP České Švýcarsko. V tištěné podobě vychází již od roku 1946.

cs / en

Zprávy-Recenze

Ochrana přírody 2/2008 22. 4. 2008 Zprávy-Recenze

Jeskyně zahájily sezónu

Autor: Karel Drbal

Jeskyně zahájily sezónu

Prvního dubna se tradičně otevírají všechny zpřístupněné jeskyně, které jsou v péči Správy jeskyní České republiky. V současné době může veřejnost navštívit 14 jeskyní na celém území našeho státu.

V českých zemích jsou to Bozkovské dolomitové jeskyně v Podkrkonoší nedaleko Semil, Chýnovská jeskyně poblíž Tábora v jižních Čechách a Koněpruské jeskyně u Berouna v Českém krasu. Bozkovské dolomitové jeskyně nabízejí návštěvníkům největší podzemní jezero, Chýnovská jeskyně unikátní barevnost a pestrost tvarů hrubozrnných mramorů a Koněpruské jeskyně kromě krápníkové výzdoby středověkou padělatelskou dílnu.

Na jižní Moravě dominují jeskyně Moravského krasu. Punkevní jeskyně s propastí Macochou a vodní plavbou po říčce Punkvě, nedaleká Kateřinská jeskyně s největšími podzemními dómy a unikátním „Bambusovým lesíkem“ a „Čarodějnicí“. Sloupsko-šošůvské jeskyně nabízejí bohatou krápníkovou výzdobu a systém hlubokých propastí s vyhlídkovými můstky. Nově otevřená je jeskyně Výpustek s podzemním vojenským bunkrem a pozůstatkem nacistické podzemní továrny. K Moravskému krasu patří jeskyně Balcarka, která však zůstává v letošním roce veřejnosti uzavřená z důvodu rekonstrukčních prací. Jižní Morava nabízí ještě jednu zajímavou lokalitu – Jeskyni Na Turoldu v těsném sousedství města Mikulova. Tato jeskyně má zcela odlišný a neopakovatelný charakter spočívající v unikátnosti korozních a krystalových tvarů.

Na severní Moravě se nachází pět zpřístupněných jeskyní: nedaleko Olomouce Javoříčské jeskyně s mohutnými dómy a přepychovou krápníkovou výzdobou a Mladečské jeskyně, významné jako rituální a pohřební místo kromaňonského člověka z doby před 30 000 lety. V oblasti Jeseníků pak mohou návštěvníci zavítat do nově zrekonstruované jeskyně Na Špičáku, typické svým srdcovitým tvarem chodeb, s nápisy z 16. století. Nedaleko leží Jeskyně Na Pomezí s typickými puklinovými chodbami a krápníkovou výzdobou. U Hranic na Moravě v areálu lázní Teplice nad Bečvou se nacházejí Zbrašovské aragonitové jeskyně. Jedná se o pozoruhodný jeskynní systém, vytvořený minerálními vodami, s unikátní aragonitovou výzdobou a plynovými jezery oxidu uhličitého, s nedalekou Hranickou propastí, která je v současné době nejhlubší v České republice.

Zpřístupněné jeskyně Správy jeskyní České republiky mají stále co nabízet veřejnosti. Jsou zdrojem poučení, „výkladní skříní“ ochrany přírody, místem odpočinku, tajemna a krásy.

Více informací o provozní době, cenách vstupného a mimořádných akcích na www.caves.cz.