Časopis vydává Agentura ochrany přírody a krajiny ČR ve spolupráci se Správou jeskyní ČR a Správou NP Šumava, Krkonošského národního parku, NP Podyjí a NP České Švýcarsko. V tištěné podobě vychází již od roku 1946.

cs / en

Zprávy-Recenze

Ochrana přírody 2/2012 23. 8. 2012 Zprávy-Recenze Tištěná verze článku v pdf

Jaro v přímém přenosu

autorka: Lucie Hošková

Jaro v přímém přenosu

První jarní den v České republice symbolicky odstartovala nová sezona projektu Jaro ožívá, který je součástí celoevropské kampaně Spring Alive. V rámci ní tisíce lidí z celé Evropy sledují prostřednictvím internetu návrat vybraných stěhovavých ptáků.

Spring Aliveje společný vzdělávací program mezinárodní organizace na ochranu ptáků BirdLife International, který v ČR zastupuje Česká společnost ornitologická a zároveň je hlavním koordinátorem projektu Jaro ožívá. Spring Alive má dvě fáze – jarní evropskou, kdy účastníci sledují přílet tažných ptáků na hnízdiště, a podzimní africkou, zaznamenávající přílet migrantů na zimoviště. Zúčastnit se jej není nic složitého – stačí si zaznamenat svá první pozorování čápa bílého, vlaštovky obecné, kukačky obecné, rorýse obecného nebo vlhy pestré a vložit je na www.springalive.net. Každá zúčastněná země má svoji národní jazykovou verzi, kde lze na příslušných mapách a v tabulkách zkontrolovat „postup jara“ Evropou. Mezi jazykovými verzemi lze libovolně přecházet a sdílet tak své jarní zážitky s nadšenci z celé Evropy.

K prvním poslům jara v ČR patří čáp bílý.

Foto Tomáš Bělka

Kampaň probíhá od roku 2006, je především určena dětem (a jejich rodičům) a školním kolektivům. Zkušenosti z minulých let ukazují na zájem účastníků bez rozdílu věku i ornitologických znalostí.

Na webových stránkách si každý najde, co ho zajímá – informace, komentáře, fotografie, hlasové záznamy, mapy, hry apod., nebo může navštívit YouTube kanál či stránky na Facebooku. Na speciálních stránkách „Pro učitele“ je k dispozici výběr vzdělávacích materiálů ke stažení – tipy na zpestření výuky, pracovní listy, omalovánky nebo výukové hry. Projektu se účastní několik desítek škol od mateřských po střední.

V roce 2011 bylo v rámci kampaně shromážděno přes 127 000 pozorování z 36 zemí Evropy, Blízkého Východu a Afriky a Česká republika si nevedla špatně – s 2 647 pozorováními se umístila na šestém místě. V doprovodné mezinárodní výtvarné soutěži Moje jaro, určené dětem do 16 let, vyhrála pětiletá účastnice z ČR. Navíc Česká společnost ornitologická byla na podzim 2011 pověřena organizací dvoudenního pracovního setkání pro národní koordinátory Spring Alive, které přineslo výměnu zkušeností mezi regiony a umožnilo naplánovat další rozšíření a zkvalitnění projektu.

Mezi novinky roku 2012 patří nová mezinárodní fotografická soutěž pro děti do 16 let Moje první pozorování (pravidla naleznete na www.springalive.net). Rozšířil se geografický záběr projektu – kromě evropských zemí Černé Hory a Bosny a Hercegoviny přistoupil k pozorování ptáků středoasijský Kazachstán a čeká se také zapojení nových afrických zemí. Účast pozorovatelů napříč třemi kontinenty připomíná, že ptáci skutečně neznají hranic a jejich efektivní ochrana se neobejde bez mezinárodní spolupráce.

Těšíme se na vaše pozorování na www.springalive.net!

Lucie Hošková