Časopis vydává Agentura ochrany přírody a krajiny ČR ve spolupráci se Správou jeskyní ČR a Správou NP Šumava, Krkonošského národního parku, NP Podyjí a NP České Švýcarsko. V tištěné podobě vychází již od roku 1946.

cs / en

Zprávy-Recenze

Ochrana přírody 2/2013 21. 6. 2013 Zprávy-Recenze Tištěná verze článku v pdf

Jaro ožívá v celé Evropě

autoři: Jitka Feřtová, Lucie Hošková

Jaro ožívá v celé Evropě

Již osmým rokempořádá mezinárodní sdružení na ochranu ptactva BirdLife International úspěšnou mezinárodní vzdělávací kampaň Spring Alive, v rámci které tisíce nadšenců téměř z celé Evropy pozorují návrat vlaštovek obecných, čápů bílých, kukaček obecných, rorýsů obecných a vlh pestrých ze zimovišť. Od roku 2010 se ke kampani připojila i Česká republika projektem Jaro ožívá, koordinovaným Českou společností ornitologickou, vždy od začátku března.

Do kampaně se může zapojit každý, stačí jen zaznamenat své první jarní pozorování alespoň jednoho z pěti známých druhů ptáků do databáze na www.springalive.net. Na těchto internetových stránkách si každý může prohlédnout postup jara v tabulkách a mapách, poslechnout si záznamy „ptačí řeči“ a obdivovat fotografie ptáků od našich předních fotografů přírody. Stránky obsahují informace o ptačí migraci i o tom, jak souvisí její výzkum s výzkumem globálních klimatických změn. K dispozici jsou ptačí videa na YouTube, kanálu SpringAlivenet, a stránky na sociální síti Facebook.

Kampaň mimo jiné oslovuje školní kolektivy, a proto je pro učitele na webu vytvořena samostatná sekce s řadou užitečných materiálů, které lze využít při výuce. V letošním roce se nabídka rozšířila o stolní hru na téma ptačí migrace, nové pracovní listy i o podrobný scénář vyučovací hodiny.

O vzrůstající oblibě kampaně v celé Evropě svědčí údaje z minulého roku, kdy účastníci zaznamenali neuvěřitelných 170 824 pozorování. Česká republika přispěla čtyřmi tisícovkami a v žebříčku nejaktivnějších zemí se tak již podruhé za sebou umístila na šestém místě. Počet zúčastněných zemí se stále rozrůstá i mimo Evropu a dosahuje už téměř pěti desítek: vloni se například připojily Zimbabwe, Botswana, Ghana, Uganda, Sierra Leone, Malawi a Nigérie. V těchto zemích projekt pokračuje svou druhou podzimní částí a účastníci zde zaznamenávají přílet druhů na zimoviště. V rámci projektu tak lze tažné ptáky sledovat během celého roku prostřednictvím webových stránek, vytvořených v jazycích zúčastněných zemí.

Jedním z hlavních cílů kampaně Spring Aliveje efektivní ochrana tažných druhů ptáků. Ta se neobejde bez kvalitní mezinárodní spolupráce a dobré informovanosti veřejnosti, kterou tato kampaň nepochybně naplňuje.

Jitka Feřtová a Lucie Hošková

Česká společnost ornitologická