Časopis vydává Agentura ochrany přírody a krajiny ČR ve spolupráci se Správou jeskyní ČR a Správou NP Šumava, Krkonošského národního parku, NP Podyjí a NP České Švýcarsko. V tištěné podobě vychází již od roku 1946.

cs / en

Zprávy-Recenze

Ochrana přírody 6/2010 28. 12. 2010 Zprávy-Recenze

Informace o mapování biotopů na mapovém serveru AOPK ČR

autoři: Veronika Oušková, Tereza Králová

V průvodci mapovými službami (http://mapy.nature.cz) je v současné době možné prohlížet vrstvu mapování biotopů a vyhledávat vybrané charakteristiky segmentů a bio­topů. Tato data bylo doposud možné získat pouze na základě písemné žádosti a licenční smlouvy. Jejich online zpřístupnění na internetu je proto užitečným nástrojem, díky kterému jsou data nyní pohodlně přístupná široké veřejnosti.

Po zobrazení stránky http://mapy.nature.czje nutno ve složce úlohy zvolit nabídku „Mapování biotopů“. Poté lze ve složce vrstvy v rozbalené kolonce „biotop“ načíst vrstvy přírodních biotopů z původního mapování i z aktualizované vrstvy. Data o biotopech se však v mapě objeví až po dostatečném zvětšení měřítka mapy (alespoň 1:100 000) pomocí ikony lupy. Výsledkem je mapa segmentů (obr. 1) označených kódy biotopů dle publikace Katalog biotopů(Chytrý, Kučera & Kočí 2001).

Detailnější informace lze získat nástrojem „Výpis biotopů po zadání bodu“ (zelená ikonka v pravém horním rohu; nástroj je viditelný pouze v mapové úloze Mapování biotopů). Po jeho aktivaci je možno klepnutím v mapovém okně určit vstupní bod. Výsledkem je PDF dokument otevřený v novém okně, obsahující podrobné informace z původního mapování (rozloha segmentu, reprezentativnost, zachovalost) a v případě, že území již bylo aktualizované, i z aktualizované vrstvy mapování biotopů (rozloha, reprezentativnost, degradace, regionální hodnocení). U mozaikových segmentů (které jsou v mapě označeny pouze zkratkou „moz.“) se ve výpisu objeví informace o všech členech mozaiky, včetně jejich procentického zastoupení. V textovém poli „okolí bufferu“ (bílé pole v pravém horním rohu) lze zadat poloměr okolí bodu v metrech, které vstoupí do dotazu (maximum je 1 000 m). Ve výpisu biotopů se následně zobrazí detailní informace o všech segmentech, které se v zadané oblasti vyskytují.

Data z původní i aktualizované vrstvy mapování biotopů jsou využívaná zejména pracovníky veřejné správy, řadou komerčních subjektů a v neposlední řadě studenty vysokých škol při tvorbě diplomových prací. Doufáme, že novinka v podobě umístění dat do online aplikace na mapovém serveru AOPK ČR zvýší míru jejich využívání. Pro zájemce o mapování biotopů poskytuje ucelený přehled informací publikace Mapování biotopů v České republice(Hartel, Lončáková & Hošek 2009).

Obr. 1 Pohled na vrstvu mapování biotopů zobrazenou na mapovém serveru AOPK ČR

Pohled na vrstvu mapování biotopů ...