Časopis vydává Agentura ochrany přírody a krajiny ČR ve spolupráci se Správou jeskyní ČR a Správou NP Šumava, Krkonošského národního parku, NP Podyjí a NP České Švýcarsko. V tištěné podobě vychází již od roku 1946.

cs / en

Zprávy-Recenze

Ochrana přírody 3/2013 9. 8. 2013 Zprávy-Recenze Tištěná verze článku v pdf

Dynamika vývoje pralesovitých rezervací v České republice

Autor: Vladimír Tesař

Dynamika vývoje pralesovitých rezervací v České republice

V naší krajině, tolik pozměněné civilizací, zůstalo málo zachovaných objektů neporušené přírody. Zvláštní pozornost poutají po dlouhá léta zbytky přírodních lesů, ne vždy správně označované jako pralesy. Zejména Boubínský prales je pevně zakotven v kulturním povědomí národa. Přírodní lesy mají především mimořádnou přírodovědnou a společenskou hodnotu. Ta stoupá s hloubkou jejich vědeckého poznání. Ve 2. polovině 20. století studovali naše vybrané objekty J. Chmelař, J. Řehák a M. Vyskot. Nejvíce se tomuto studiu věnoval Eduard Průša, který své bohaté poznatky uspořádal do monografie (Die böhmischen und mährischen Urwälder, Academia 1985).

Na dílo E. Průši navázal v poslední dekádě 20. století tým mladých pracovníků, dnes seskupených v brněnském oddělení ekologie lesa VÚKOZ, v.v.i., v Průhonicích. Dosavadní výsledky vyhodnotili a zveřejnili ve třech monografických svazcích: Svazek IČeskomoravská vrchovina – Polom, Žákova hora. T. Vrška, L. Hort, D. Adam, P. Odehnalová, D. Horal. Academia Praha, 2002. 213 str. + 24 celostránkových barevných příloh a dva velkoformátové plány v záložce. Svazek II Lužní lesy – Cahnov–Soutok, Ranšpurk.T. Vrška, D. Adam, L. Hort, P. Odehnalová, D. Horal, K. Král l. Academia Praha, 2006, 214 s. + 3 volně přiložené velkoformátové mapy.

Vydání třetího svazku je příležitostí k připomenutí celého tvůrčího počinu. Časově neohraničeným záměrem výzkumného týmu je vyšetřovat zhruba v desetiletých odstupech stav ekosystému pralesovitých rezervací. Je to jednak 13 objektů, které poprvé exaktně popsal Eduard Průša v letech 1970–1985, jednak sedm dalších, kterými autoři vyplnili síť zbytky přírodního lesa, a na nich uskutečnili prvotní analýzu. Jedině dlouhotrvající soustavný výzkum může osvětlit plnou hloubku procesů, které probíhají v nejsložitějším přírodním ekosystému, jakým je les.

Jednotlivé svazky zachovávají stejnou stavbu, což ulehčuje orientaci při případném srovnávacím studiu. Předně je popsána historie objektu včetně možného ovlivnění člověkem v minulosti. Podstatnou část tvoří exaktní údaje o abiotickém a půdním prostředí, nedřevinné přízemní synuzii a dřevinných patrech každého objektu, které jsou vždy vztaženy k mapovaným lesním typům a k ploše celé rezervace. Jsou měřeny parametry stromů nad 10 cm registrační hranicí tloušťky ve výšce 1,3 m nad zemí a hodnoty přirozeného zmlazení. Geodetické zaměření stromů včetně zlámaných, vyvrácených a padlých umožňuje zvlášť důkladný rozbor dřevinné složky. Na transektech je podrobně analyzována struktura porostu a na celé rozloze rezervace mapována textura lesa podle vývojových stadií a jejich fází. Z porovnání dvou, někde i více stavů se odvozuje vývojový trend a naznačuje, jaké procesy určují dynamiku přirozených lesů.

V zásadě se dodržuje Průšův metodický postup. Vlastní technika sběru dat, jejich vyhodnocení a vizualizace výsledků je inovována s použitím moderních informačních technologií. Pochopitelně se přihlíží k případným zvláštnostem objektu daným rozsahem, hloubkou, časovou řadou šetření aj.

Každý svazek je zaměřen na vymezený rozsah přírodních podmínek. V prvním svazku je to jedlovo-bukový lesní vegetační stupeň (lvs) Českomoravské vrchoviny, ve druhém poříční luhy a ve třetím hercynský horský les v rozpětí jedlovo-bukového až bukovo-smrkového lvs.

Obsah svazků je natolik přísně vědecký, že by měl přispět ke sblížení stanovisek odborně fundovaných ochránců přírody s výkonnými lesníky – manažery procesů v lese. Vysokou dokumentární hodnotou dat a jejich fundovanou interpretací podávají monografie výpověď o vysoké úrovni českého výzkumu přírodních lesů. Souběžný dvousloupcový český a anglický text otevírá knize cestu k zahraničním uživatelům. Studenti a vědečtí pracovníci v lesnictví, přírodních vědách a prakticky činní specialisté v ochraně přírody a lesnictví budou zajisté se zájmem očekávat další svazek zamýšleného souboru.

Prvé dva díly jsou k dispozici zřejmě již jen v knihovnách, nedávno vydaný třetí díl je k dostání v knihkupectvích nebo přímo v Nakladatelství Academia za příznivou cenu 395 Kč.

VrškaT., Šamonil P., Unar P., Hort L., Adam D., Král K., Janík D.: Dynamika vývoje pralesovitých rezervací v České republice III – Přirozené lesy Šumavy a Českého lesa. Vydání první. Academia. Praha 2012. 240 s.

ISBN 978-80-200-1907-3. Cena 395 Kč.

Vladimír Tesař