Časopis vydává Agentura ochrany přírody a krajiny ČR ve spolupráci se Správou jeskyní ČR a Správou NP Šumava, Krkonošského národního parku, NP Podyjí a NP České Švýcarsko. V tištěné podobě vychází již od roku 1946.

cs / en

Zprávy-Recenze

Ochrana přírody 2/2009 21. 4. 2009 Zprávy-Recenze

Česká zoologická bibliotéka

autoři: Zdena Vacíková, Petra Málková

Poznatky o výskytu, rozšíření a početnosti jednotlivých druhů živých organizmů na území ČR jsou shromažďovány již od konce 18. století. Zejména po roce 1945 neobyčejně vzrostl a nadále vzrůstá počet publikací jak na centrální úrovni, tak na úrovních regionálních, v posledních 20 letech k tomu přistupuje sdělování různých údajů na internetu. Přitom syntetická zpracování, pokud je již v některých skupinách dostatek materiálu, dokumentují překvapivě velké a rychlé změny, kterým složení fauny jak na celém území ČR, tak v jednotlivých regionech, podléhá.

Pro odborníky i laické zájemce o přírodu se dnes stává nemalým problémem zaznamenat soustavně do detailů vše, co bylo vyzkoumáno a napsáno a orientovat se ve všech důležitých poznatcích. O to více vystupuje do popředí potřeba ucelených informačních zdrojů a soustav, které by s využitím nejmodernější techniky poskytovaly komfort rychlého a plně racionalizovaného přístupu k literárních zdrojům. Široké možnosti využití se kromě základního výzkumu nabízejí i v aplikované ochranářské praxi (pracoviště ochrany přírody), ve výuce (různé stupně škol) i v osvětě a popularizaci přírodních věd.

Úplnou a rychlou orientaci každému po všech dosavadních pramenech umožňuje teprve kompletní zpracování bibliografie v elektronické formě. Jedním z takových projektů jsou České zoologické bibliotéky, které vznikají za aktivní spolupráce řady odborníků a specialistů z našich odborných pracovišť (např. Agentura ochrany přírody a krajiny ČR, Česká společnost ornitologická, Ústav biologie obratlovců AV ČR, Národní muzeum, Česká zemědělská univerzita, Palackého univerzita).

Cílem projektu, zahájeného v roce 2004, je zpřístupnit nejširší veřejnosti jak odborné, tak laické co nejobsáhlejší databázi citací zoologických a ochranářských prací. Má umožnit uživatelům snadnou orientaci v dosud vydaných citacích a také vyhledávání relevantních údajů. Centrální databáze, která byla v roce 2006 spuštěna na webových stránkách na adrese www.biblioteka.cz, je zatím největší volně přístupnou internetovou databázi, obsahující přírodovědné citace souvisejících s územím České republiky, nebo vydané českými občany, a je zdrojem informací pro jednotlivé odborné bibliotéky, jako jsou ornitologická, mammalogická, herpetologická, ichtyologická, ale také biblio­téka ochrany přírody a krajiny či myslivosti.

Průběžné naplňování databáze novými citacemi i citacemi z minulých let s ambicemi co nejúplnějšího bibliografického pokrytí jednotlivých titulů je koordinováno předními odborníky a vydavateli odborně zaměřených časopisů. Citace jsou průběžně indexovány. Do současné doby se podařilo nashromáždit cca 120 000 citací.

Jak již bylo výše uvedeno, v rámci Českých zoologických biblioték je vedena i Bibliotéka ochrany přírody a krajiny. Obsahuje již přes 4 500 citací; převážně se skládají z dosud uložených obsahů časopisu Ochrana přírody a z citací zveřejněných v Bibliografiích chráněných částí přírody z let 1993–1996. V roce 2009 se předpokládá doplnění bibliotéky zhruba o 10 000 citací převedením knižní podoby Bibliografií chráněných částí přírody z let 1983–1992 a z periodik vydávaných Správami NP a CHKO.

V projektu Českých zoologických biblioték jsou vítáni všichni zájemci o spolupráci, jimž děkujeme za připomínky a nápady.