Časopis vydává Agentura ochrany přírody a krajiny ČR ve spolupráci se Správou jeskyní ČR a Správou NP Šumava, Krkonošského národního parku, NP Podyjí a NP České Švýcarsko. V tištěné podobě vychází již od roku 1946.

cs / en

Zprávy-Recenze

Ochrana přírody 5/2012 27. 2. 2013 Zprávy-Recenze Tištěná verze článku v pdf

AOPK ČR podpořila výskyt páchníka hnědého

autorka: Veronika Bohuňková

AOPK ČR podpořila výskyt páchníka hnědého

Ústecký kraj– Na začátku roku 2010 podalo Město Terezín žádost na projekt Obnova zeleně na náměstí ČSA v Terezíně do 14. výzvy Operačního programu Životní prostředí (OPŽP). Cílem projektu byla obnova liniové výsadby dřevin kolem centrálního náměstí. Jednalo se o historickou dvouřadou lipovou alej s charakteristickým typem řezu, která byla již ve špatném zdravotním stavu. Statika stromů byla narušená a stav stromů ohrožoval provozní bezpečnost na náměstí. Mělo dojít k pokácení 63 lip a k výsadbě nových stromů.

Starší stromy v Terezíně však představují cennou entomologickou lokalitu především z hlediska výskytu populace silně ohroženého páchníka hnědého (Osmoderma barnabita), což potvrdil i inventarizační průzkum provedený pracovníky Entomologického ústavu AV ČR v roce 2009. Průzkum iniciovala AOPK ČR, Krajské středisko Ústí nad Labem. Bylo zjištěno, že město Terezín pravděpodobně hostí životaschopnou populaci páchníka hnědého, jehož výskyt byl prokázán ve čtyřech stromech na náměstí a v dalších 22 stromech ve vnitřním městě. Orientačně byl také doložen v rozsáhlých alejích za hradbami.

Jde o saproxylofágní druh brouka osidlujícího dutiny živých stromů, nejčastěji vrb, dubů, lip, jilmů a ovocných dřevin. Larvy prodělávají průměrně tříletý vývoj v trouchu v dutinách. Dospělí jedinci se líhnou od května do srpna, odhadovaná délka jejich života je jeden měsíc. Dospělí brouci jsou aktivní večer a v noci, dutinu však opouštějí pouze výjimečně, protože jsou schopni létat jen na krátké vzdálenosti. Maximální dolet je kolem 200 m. Jejich velikost je 24–30 mm, zbarvení je hnědočerné s jemným leskem. Typická stanoviště páchníka hnědého – původní světlé listnaté lesy, stromy na mezích, solitérní dřeviny, staré stromy v parcích, aleje, sady – z naší krajiny postupně mizí. Díky fragmentaci původního areálu má sklon k vytváření izolovaných mikropopulací, které na mnoha místech již pouze dožívají, neboť v blízkosti se nenacházejí žádné další vhodné dřeviny pro budoucí osídlení. Je zařazen mezi silně ohrožené druhy podle vyhlášky č. 395/1992 Sb. a kriticky ohrožený druh podle červeného seznamu ČR. Zároveň je prioritním druhem soustavy Natura 2000 dle přílohy II. směrnice č. 92/43/EEC.

Díky tomu, že žádost na obnovu zeleně byla podána do OPŽP, prioritní osy 6 Zlepšování stavu přírody a krajiny, na jejíž administraci a hodnocení se AOPK ČR podílí, mohlo Krajské středisko Ústí nad Labem stanovit žadateli podmínky, které zohlednily ochranu tohoto druhu, a zároveň na realizaci osobně dohlížet. Stromy s prokázaným výskytem zůstaly zachovány. Z preventivních důvodů Agentura udělila v odborném posudku podmínku o přítomnosti entomologa v době kácení a zajištění případného záchranného transferu. Během prací byl výskyt larev páchníka hnědého v několika málo případech skutečně zjištěn. Jednalo se o výskyt v pařezu, kde přítomnost druhu nebylo možné během průzkumu identifikovat. Záchranný transfer proběhl úspěšně a jedinci byli vysazeni na vhodné stromy zpět v Terezíně.

Zachované lípy s prokázaným výskytem páchníka hnědého a nová vhodná výsadba na náměstí v Terezíně, 2012

Foto Štěpánka Šolcová

Další důležitou realizační podmínkou, kterou AOPK ČR udělila, je udržování nově vysazených lip na náměstí tzv. řezem „na hlavu“. Tato údržba vychází z historické koncepce, kdy navrhované tvarování korun představovalo tradiční způsob péče o dřeviny na náměstí. Zároveň tento způsob ořezu podporuje tvorbu vhodných dutin pro páchníky i u mladších stromů. Z důvodu historické kompozice udělil stejnou podmínku ve svém stanovisku k projektu i Národní památkový ústav. Došlo tak k zajímavé shodě při péči o historickou lokalitu a chráněný druh. Těmito podmínkami je, v souladu se Zásadami managementu evropsky významných druhů, zajištěna dosadba nových vhodných dřevin, které v budoucnosti mohou sloužit jako náhradní biotop.

Veronika Bohuňková

Správa CHKO Labské pískovce a Krajské středisko Ústí nad Labem