Časopis vydává Agentura ochrany přírody a krajiny ČR ve spolupráci se Správou jeskyní ČR a Správou NP Šumava, Krkonošského národního parku, NP Podyjí a NP České Švýcarsko. V tištěné podobě vychází již od roku 1946.

cs / en

Zaměřeno na veřejnost

Ochrana přírody 2/2008 22. 4. 2008 Zaměřeno na veřejnost

Vzdělávání a osvěta veřejnosti na Mariánskolázeňsku

autorka: Barbora Nováková

Vzdělávání a osvěta veřejnosti na Mariánskolázeňsku

Základní organizace Českého svazu ochránců přírody Kladská vznikla v roce 2002 v Mariánských Lázních a v současné době má 12 členů. Posláním organizace je především ochrana a obnova přírody, krajiny a životního prostředí a environmentální výchova, vzdělávání a osvěta dětí, mládeže i dospělých. Toto poslání uskutečňuje především organizováním vzdělávacích, kulturních a dalších akcí pro veřejnost.

Akce pro veřejnost

Osvětové a vzdělávací akce pro veřejnost pořádá ve spolupráci s Krajským muzeem Karlovarského kraje, Městským muzeem Mariánské Lázně a správami CHKO Slavkovský les a Český les. V loňském roce se uskutečnilo 18 podobných akcí pro veřejnost. K velmi oblíbeným patří již tradiční Evropská noc pro netopýry, Vítání ptačího zpěvu nebo odborné vycházky do přírody. Již pátá Evropská noc pro netopýry se loni konala v Michalových Horách a zúčastnilo se jí téměř 300 návštěvníků. Pro zájemce byla jako obvykle připravena přednáška s promítáním o ochraně a životě netopýrů, výstava, ukázka odchytu netopýrů do sítí, spojená s jejich kroužkováním a kviz o ceny. Novinkou byly „netopýří soutěže“ pro děti a prohlídka blízké štoly Malá Barbora a Jakub. Vítání ptačího zpěvu se uskutečnilo 1. května u Ferdinandova pramene v Mariánských Lázních. Pro návštěvníky byla připravena ukázka odchytu a kroužkování ptáků a vycházka s ornitologem, na níž se zájemci mohli naučit poznávat naše běžné opeřence podle jejich zpěvu.

Od února do října uspořádala organizace 15 odborných exkurzí do přírody. Kromě tradičních botanických a ornitologických vycházek proběhly i exkurze, na nichž se účastníci učili poznávat obojživelníky, drobné savce či houby. Asi největší zájem byl o jarní vycházku za minerálními prameny, spojenou s poznáváním jarních rostlin. Koncem září připravila na Správě CHKO Slavkovský les výstavu o starých odrůdách ovoce Slavkovského lesa, spojenou s odbornou přednáškou a ochutnávkou jablečných a hruškových specialit.

Novinkou loňského roku byl první ročník oslav Dne Země u Prelátova pramene v Mariánských Lázních, určený zejména dětem a jejich rodičům a zaměřený především na třídění a recyklaci odpadů a využití „odpadu“ ve výtvarné tvorbě.

Na všech akcích základní organizace využívá a představuje výsledky svých odborných aktivit, jakými v roce 2007 bylo například mapování netopýrů v Karlovarském kraji, ichtyologický průzkum Kosího a Bahnitého potoka, monitoring výskytu denních motýlů na vybraných lokalitách CHKO Český les, mapování a záchrana genofondu původních ovocných odrůd Slavkovského lesa, inventarizační botanické průzkumy či obnova drobných sakrálních staveb v krajině.

Výukové programy pro školy

Díky podpoře Karlovarského kraje a Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy se v minulém roce začala ČSOP Kladská věnovat i environmentální výchově a vzdělávání dětí a mládeže. Společně se Správou CHKO Český les a Městským muzeem Mariánské Lázně připravila vzdělávací výukové programy pro školy – interaktivní programy do učebny (jak v prostorách ekocentra ČSOP, tak i přímo v jednotlivých školách) i exkurze do přírody. Programy do učebny se zaměřují například na třídění a recyklaci odpadu, biopotraviny a ekologické zemědělství, odpovědné nakupování, ekologicky šetrné výrobky či ochranu přírody. Z exkurzí do přírody se ve školách uplatňuje například o Pátrání po bobrovi, kde se žáci seznámí s ekologií a biologií bobra, dozví se, proč si bobři staví hrady a hráze, jak vypadá bobří rodina, nebo jaké je rozšíření bobra v pohraničí Českého lesa. Na další exkurzi nazvané Tajemné rašeliniště Tajga a kůrovcový prales děti zase loví a podle klíče určují vodní živočichy, měří kyselost a teplotu vody, nebo zkoumají nasáklivost rašeliníku.

Se Základní uměleckou školou Fryderyka Chopina v Mariánských Lázních spolupracuje ČSOP Kladská na projektu Voda, země, vzduch, podpořený Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy, který spojuje ekologickou a výtvarnou výchovu a vrcholí work-shopem na Den Země.

Interpretace přírodního a kulturního dědictví

Při ČSOP Kladská pracuje od roku 2005 Pozemkový spolek Slavkovského lesa, který se na základě dlouhodobých nájemních smluv stará o některé cenné lokality CHKO, zejména o národní přírodní památky Křížky a Úpolínová louka pod Křížky, dále o louky u Podhorní nádrže a Siardovu kapli. Zejména Křížky a Úpolínová louka patří k turisticky oblíbeným cílům, a proto zde byly pro návštěvníky osazeny panely, informující o zajímavostech těchto lokalit a jejich údržbě. V Úpolínové louce byl vybudován povalový chodník, umožňující návštěvníkům přístup do nitra lokality a pozorování zdejších botanických pokladů zblízka. Na tyto aktivity v letošním roce naváže vybudování okružní naučné stezky evropsky významnou lokalitou Mnichovické hadce, propojující Křížky s dalšími zajímavými lokalitami v okolí.

Den Země

Na loňském Dni Země se děti a jejich rodiče seznámili s využitím odpadu pro různé činnosti.

Foto P. Tájek

Ve spolupráci s Karlovarským krajem a správami CHKO Slavkovský les a Český les připravuje organizace informační panely a naučné stezky dalších zajímavých oblastí.

Přírodní i historické zajímavosti regionu přibližuje ZO ČSOP Kladská prostřednictvím řady tiskovin. Od roku 2004 vydává za přispění Karlovarského kraje regionální časopis Arnika, přírodou a historií Karlovarského kraje, který si mohou zájemci koupit například v muzeích nebo ve vybraných prodejnách knih v Karlovarském kraji. Ve spolupráci se Správou CHKO Český les a za přispění Plzeňského kraje vychází od roku 2007 časopis Český les, který se věnuje historii a přírodě Českého lesa. Specifickým fenoménem oblasti, v níž ZO ČSOP působí, jsou minerální prameny. V rámci projektu Síť vzdělávacích a informačních center v Chráněných krajinných oblastech České republiky, financovaného z Evropského sociálního fondu, byly v loňském roce upraveny vývěry Kynž-vartských kyselek, které byly letos pro veřejnost slavnostně otevřeny počátkem dubna. Na slavnostním otevření proběhl křest publikace Průvodce po minerálních pramenech Českého lesa vydané v rámci projektu. Jde o první díl z plánované řady průvodců po minerálkách Tepelska, Mariánskolázeňska nebo Chebska a Ašska.

Více informací o ZO ČSOP Kladská a o akcích, které pořádá, se dozvíte na internetových stránkách www.slavkovskyles.cz.

Autorka je členkou ZO ČSOP Kladská