Časopis vydává Agentura ochrany přírody a krajiny ČR ve spolupráci se Správou jeskyní ČR a Správou NP Šumava, Krkonošského národního parku, NP Podyjí a NP České Švýcarsko. V tištěné podobě vychází již od roku 1946.

cs / en

Zaměřeno na veřejnost

Ochrana přírody 6/2010 28. 12. 2010 Zaměřeno na veřejnost Tištěná verze článku v pdf

Vyhlášení výsledků fotografické soutěže časopisu Ochrana přírody 2010

Autor: red

Vyhlášení výsledků fotografické soutěže časopisu Ochrana přírody 2010

AOPK ČR vyhlásila v dubnu 2010 u příležitosti Mezinárodního roku biodiverzity fotografickou soutěž časopisu Ochrana přírodypro fotografy – amatéry i profesionály s cílem podnítit zájem veřejnosti o ochranu přírody a zvýšit povědomí o významu biodiverzity v naší krajině.

Pilní návštěvníci webových stránek našeho časopisu už výsledky znají. Na následující dvoustraně s potěšním uvádíme vítězné fotografie Kategorie I – Krajina a Kategorie II – Druhy. Otiskujeme též fotografii, kterou jako nejlepší vyhodnotili návštěvníci internetových stránek časopisu.

Vítězům upřímně blahopřejeme a děkujeme všem, kdo do soutěže zaslali své snímky. Výběr nejlepších fotografií nebyl pro porotu vůbec jednoduchý – vždyť jich posuzovala více než tři stovky! Velký zájem nás velmi potěšil a svědčí mimo jiné o tom, že příroda je pro mnoho lidí skutečnou hodnotou i inspirací.

Redakce

Kategorie I – Krajina

1. Býkovický rybník

Býkovický rybník

Autor: Lukáš Vítek, Načeradec

Fotografie vznikla na hrázi Býkovického rybníka pod Malým Blaníkem na konci srpna 2010. Na hráz jsem chodil před východem slunce pravidelně, dokud nebyly podmínky, jaké jsem si představoval.

Rešovské vodopády2. Rešovské vodopády

Autor: Petr Pazdírek, Ostrava-Poruba

Fotografii jsem pořídil při jedné z mých „fotocest“ po vodopádech Jeseníků: Toto místo patří k mým oblíbeným, a tak jsem se rozhodl, že ho tentokrát nafotím z jiného úhlu, než běžně všichni fotografují. Musel jsem se dostat pod lávku, která vede přes vodu tekoucí z tohoto vodopádu. Použil jsem širokoúhlý objektiv, abych zachytil vše, co jsem na snímku chtěl mít.

Krkonoše3. Krkonoše

Autor: Milan Kment, Česká Třebová

Během jarního výletu v r. 2010 do Krkonoš jsme se vydali na procházku po vrcholových partiích přes Svorovou horu na Sněžku. Při klesání nad Růžovohorské sedlo se nám otevřel pohled na Studniční horu s jejími lavinovými svahy prudce klesajícími do Obřího dolu. I když byla zima poměrně štědrá na sníh v nížinách, na horách ho tentokrát tolik nebylo a jarní slunce už nemilosrdně odhalovalo úbočí Sněžky.

Kategorie II – Druhy

1. Rosnička

Rosnička

Autor: Tomáš Valenta, Havířov

Fotografie této rosničky vznikla na krásné lokalitě zvaná Lučina, která se nachází kousek od centra města Havířova. Fotografická sezona 2010 byla z pohledu výskytu rosniček velmi dobrá. Dokonce si troufnu říct, že co do počtu fotografií byly rosničky mými topmodelkami.

Liška2. Liška obecná

Auto: Michal Gruchala,Loučky

Oderské vrchy – Jakubčovice nad Odrou, kamenolom

Sova3. Sova sněžná

Autor: Jiří Sláma

Výsledky čtenářské soutěže

Včelka

Včelka

Autorka: Marta Duchoslavová

Často chodím na procházky se svým psem a fotoaparát nosím pokaždé s sebou. Takto vznikla i fotografie včelky na slunečnici. Květy slunečnic krásně zářily ve slunci, takže lákaly spoustu hmyzu, hlavně včely.