Časopis vydává Agentura ochrany přírody a krajiny ČR ve spolupráci se Správou jeskyní ČR a Správou NP Šumava, Krkonošského národního parku, NP Podyjí a NP České Švýcarsko. V tištěné podobě vychází již od roku 1946.

cs / en

Zaměřeno na veřejnost

Ochrana přírody 2/2008 22. 4. 2008 Zaměřeno na veřejnost

Jeskyně Výpustek

historie a současnost

Autor: Jiří Hebelka

Jeskyně Výpustek

Jeskyně Výpustek se nachází 2 km od městyse Křtiny směrem na Adamov. Patří mezi nejvýznamnější jeskynní systémy Moravského krasu. Je vytvořena ve dvou patrech navzájem spojených několika propastmi. Spodní patro je protékáno vodami Křtinského potoka, kterému jeskyně vděčí za svůj vznik.

První popis jeskyně pochází z roku 1663 od Martina Alexandra Vigsia, kanovníka řádu premonstrátů v Zábrdovicích; udává délku chodeb na půl míle a zmiňuje se o propasti v levém boku jedné šířaviny.

Podle záznamů Výpustek navštěvovali již v 17. století mastičkáři, kteří zde nacházeli kosti pravěké zvířeny. Kolem roku 1600 zde pátral slavný lékař Osvald Crolius po fosilních klech chobotnatců, z nichž byl rozmělněním zhotovován zázračný, velmi drahý lék unicorun fossile, údajně účinný na řadu růz-ných nemocí.

V neklidném 17. století sloužila jeskyně jako úkryt pro obyvatelstvo okolních vesnic i jejich majetku. Byl tu prý ukryt i poklad nedalekého křtinského kostela.

S rozvojem průmyslu koncem 18. století utrpěla jeskyně nenahraditelné ztráty pro vědu tím, že si obyvatelstvo učinilo z jeskyně stálý pramen výdělku: Lidé vykopávali kosti fosilních zvířat a na vozech je odváželi do špadáren (továrny na výrobu spodia).

Roku 1880 bylo v jeskyni na útraty knížete Lichtenštejna systematicky započato s vykopávkami pro vídeňské muzeum. Byly zde nalezeny kosti i celé kostry zejména jeskynních medvědů.

Začátkem 19. století podnikl četné výpravy do Výpustku starohrabě Hugo František ze Salmu. V roce 1814 sděluje, že přes všechnu snahu nikdy nedosáhl jeho konce. Některé zvlášť nebezpečné části jeskyně nechal zazdít. Uvádí se, že na konci 17. století zahynulo ve Výpustku 14 osob z Olomouce.

V 19. století prozkoumalo jeskyni mnoho badatelů, jako například Jindřich Wankel nebo Martin Kříž. Byly zhotoveny podrobné mapy a prováděna řada speleologických, archeologických a paleontologických výzkumů.

Těžba fosfátových hlín od roku 1920 znamenala velkou ztrátu pro řadu vědních oborů, protože mnoho fosilních kostí i archeologických nálezů bylo nenávratně zničeno.

Největší a nejtragičtější změnu doznal Výpustek v roce 1938, kdy zde vojenská správa po vystřílení skalních pilířů, zarovnání půdy a zazdění bočních chodeb zřídila muniční sklad. Tímto zásahem byla změněna topografie jeskyně a jeskynní labyrint v podstatě přestal existovat. V roce 1944 byl Výpustek obsazen německou armádou, která zde vybudovala podzemní továrnu na součástky pro letecké motory. V rámci úprav byla vybetonována podlaha v celé jeskyni, pod podlahou zbudován rozsáhlý systém horkovzdušných kanálů a postavena podzemní kotelna. Při ústupu Němců v roce 1945 v jeskyni explodovalo několik náloží, čímž došlo k její další obrovské devastaci.

Začátkem 60. let 20. století zabrala areál jeskyně znovu československá armáda a vybudovala zde přísně utajovaný podzemní protiatomový kryt. V roce 2006 převzala Výpustek Správa jeskyní ČR a organizačně byl zařazen pod Správu jeskyní Moravského krasu v Blansku, která začala pracovat na zpřístupnění jeskyně pro veřejnost.

V první etapě byly provedeny demolice stavebních objektů (dílny, garáže, aj.) ve venkovním areálu jeskyně. Ve druhé etapě bylo na uvolněném prostranství zřízeno parkoviště s odpočinkovou zónou s lavičkami a osvětlením. Část uvolněné plochy byla uvedena do přírodního stavu. Ve třetí etapě byly provedeny úpravy hlavní budovy, která slouží jako správní budova provozu jeskyně, v níž je nainstalovanána výstava o historii jeskyně, vstup do podzemního krytu a zázemí pro personál.

V podzemí byly položeny nové rozvody oplachové vody, odstraněny nánosy bláta, opraveny betonové podlahy a prolomená místa do kanálů. Byly provedeny demolice skladových a jiných objektů vybudovaných československou armádou. V rámci nově navržené návštěvní trasy byly vybourány zazdívky chodeb, částečně odstraněny sutě v tzv. německé kotelně, odřezány staré ocelové konstrukce a odstraněny stovky metrů kabelů elektrické instalace, gumových pásů a potrubí. Byla opravena a doplněna původní elektroinstalace v podzemním krytu a v jeskyni, vybrané části byly nově nasvíceny, nebezpečná místa na návštěvní trase ohrazena. Skalní stěny v jeskyni jsou postupně zbavovány nánosů barev, sazí a asfaltu. Postupně je rovněž doplňována expozice a vybavení podzemního krytu. V jeskyni bylo nově nainstalováno telefonní spojení. Před jejím otevřením bylo na všech křižovatkách ve směru od Blanska a Křtin instalováno svislé dopravní značení.

Výpustek byl otevřen ve zkušebním provozu na podzim 2007 a navštívilo jej 4 809 lidí. V rámci asi 500 metrů dlouhé prohlídky si návštěvníci mohli prohlédnout unikátní 200 metrů dlouhý podzemní kryt, odkud se vchází do vlastní jeskyně. V lednu a únoru 2008 byla jeskyně pro veřejnost uzavřena, aby mohly být provedeny další technické úpravy včetně bezbariérových vstupů. Od března zde běží normální turistický provoz.

Správa jeskyní ČR chce zřídit v jeskyni a přilehlém areálu expozici Člověk a jeskyně, zaměřenou na využívání jeskyní člověkem od paleolitu po současnost, a postupně rozšířit návštěvní okruh o další dosud nepřístupné části.

Významnou prioritou správy je postupné odstraňování starých ekologických zátěží, vybourání kamenných a betonových zazdívek postranních chodeb a obnova přirozeného jeskynního ekosystému.

Autor je vedoucím Správy jeskyní Moravského krasu

Název připojené galerie

Quisque egestas velit non nulla fermentum, aliquet pharetra nunc malesuada. Nullam molestie vel diam non tincidunt. Sed pulvinar lacinia nunc et consectetur. Duis varius leo ac ex scelerisque, ullamcorper eleifend massa consectetur. Nullam in metus ac arcu pellentesque venenatis ac id lorem. Nulla nec ipsum sed enim sodales blandit a sit amet ex.

Zbytky krápníkové výzdoby

Foto P. Zajíček

Protiatomový kryt