Časopis vydává Agentura ochrany přírody a krajiny ČR ve spolupráci se Správou jeskyní ČR a Správou NP Šumava, Krkonošského národního parku, NP Podyjí a NP České Švýcarsko. V tištěné podobě vychází již od roku 1946.

cs / en

Zaměřeno na veřejnost

Ochrana přírody 5/2009 21. 10. 2009 Zaměřeno na veřejnost Tištěná verze článku v pdf

JARO Jaroměř

Autor: David Číp

JARO Jaroměř

JARO(původně Jaroměřští Ropáci) je jedna ze základních organizací Českého svazu ochránců přírody (ČSOP), která působí v Královéhradeckém a částečně i v Pardubickém kraji. Kromě přírodovědných průzkumů a praktické péče o přírodu je její nosnou činností environmentální výchova a osvěta.

Organizace pořádá na jednom ze čtyř míst v ČR tzv. tábory dobrovolníků, kteří kromě jiného udržují cenná luční společenstva jen za pomoci kosy a brousku. Tábor Olešenka organizují jaroměřští ochránci přírody v údolí stejnojmenné řeky již přes 20 let. Za tu dobu se v něm vystřídaly stovky účastníků (každoročně se akce účastní okolo 60 lidí). Naučili se používat ruční kosu a hrábě a rozšířili si své znalosti v oblasti ochrany bio­diverzity. V táborech probíhají desítky přednášek na různá environmentální a ochranářská témata (např. ochrana rostlin, ptactva či obojživelníků, problematika bioplastů, klimatických změn, úspor energie, invazních druhů, hlubinné ekologie). Vítaným zpestřením je pořádání přírodovědných vycházek do okolí, vedených profesionálními botaniky a zoology, a praktické ukázky výzkumu netopýrů s využitím ultrazvukových detektorů či jejich odchytu do nárazových sítí, odchytu hmyzu za pomoci entomologických pastí či lákání hmyzu nebo ptactva na světelný zdroj s využitím magnetofonu, kroužkování apod.

Na základě dobrých výsledků tábora Olešenka se vedení organizace rozhodlo rozšířit podobné aktivity i za hranice České republiky. Vzalo si za cíl zvýšit účast českých dobrovolníků na podobně zaměřených akcích na Slovensku. Kromě zkvalitnění environmentálních aktivit je hlavní motivací praktická pomoc při ochraně biodiverzity na Slovensku, které je ze strany státu bohužel věnována stále menší pozornost. První letošní pokus, kdy se podařilo do tábora v Nebrové v Bielych Karpatech vyslat prvních devět českých dobrovolníků, se setkal s velkou odezvou zúčastněných i slovenských kolegů.

Dobrovolníci v táboře Olešenka vyrážejí pokosit a shrabat louky tradičním způsobem.

Fotografie archiv ZO ČSOP, Jaroměř

Snad s výjimkou Evropské noci pro netopýrynepatří pravidelné pořádání poznávacích exkurzí pro veřejnost ve večerních a nočních hodinách k příliš rozšířeným environmentálním aktivitám. Určitě je to škoda, protože zájem veřejnosti o noční biodiverzitu je značný, o čemž svědčí hojná účast (např. v roce 2009 okolo 70 osob) na nočních akcích, které JARO pořádá v úzké spolupráci s Českou společností ornitologickou (ČSO) a organizací A-ROCHA (Křesťané v ochraně přírody) na území vznikajícího ornitologického parku ČSO Josefovské louky.

S rostoucím zájmem veřejnosti o „záchranu“ ježčích mláďat z pozdějších vrhů se objevují různá úskalí spojená se „zachraňováním“ ježků. Každý podzim jsou záchranné stanice pro zraněné živočichy zavalovány desítkami až stovkami ježčích mláďat, která nedosahují „tabulkové“ hmotnosti. Zatímco se na jedné straně vynakládá nezměrné úsilí na to, aby byla ježčí „nedochůdčata“ dokrmena a s co nejmenšími ztrátami přezimovala, celkem bez povšimnutí „ježkomilné“ veřejnosti zůstává masivní likvidace biotopů těchto živočichů na městských a vesnických zahradách. Tento fakt má ve skutečnosti daleko tvrdší dopady na přirozené ztráty populace ježků zimujících v přírodních podmínkách než úmrtnost slabých jedinců. Snahou jaroměřských ochránců přírody je změnit chování lidí tak, aby z toho v budoucnu profitoval nejen ježek, který patří k mediálně atraktivním chráněným druhům, ale i celá řada dalších mizejících organismů. Snaží se proto přesvědčovat milovníky přírody, kteří sice v dobře míněné snaze pomoci vysbírávají na podzim ježky na čím dál více sterilních trávnících našich zahrad, aby své úsilí spíše soustředili na zakládání ježčích zimovišť, úkrytišť i míst, kde mohou ježci hledat potravu. A zejména aby nepodléhali nesmyslnému trávníkovému šílenství a upravovali své zahrady v duchu kampaně Českého svazu ochránců přírody s názvem Živá zahrada.

Desítky environmentálně laděných příspěvků, každoročně zasílaných do místních i celostátních médií, patří již k rutinní záležitosti jaroměřských ochránců přírody. Za bližší zmínku stojí vytvoření a realizace rozhlasového pořadu s názvem Ekologický magazín, s nímž se donedávna pravidelně setkávali posluchači na rádiových vlnách Českého rozhlasu Hradec Králové a který vznikl v úzké spolupráci s občanským sdružením Galacie. Stále větší oblibě se těší i amatérské ekovýchovné filmy z dílny členů a příznivců JARO Jaroměř, které mohou zájemci zhlédnout na internetových stránkách organizace http://jarojaromer.cz/film.

K dalším ekovýchovným a osvětovým aktivitám organizace patří pochopitelně i oslavy Dne Země, realizace putovních výstav, pořádání denních poznávacích exkurzí, přednášek, ochranářsky zaměřených soutěží či provozování záchranné stanice a různých internetových stránek.

Bližší informace na internetových stránkách organizace: http://jarojaromer.cz.

David Číp, Základní organizace 46/04 Českého svazu ochránců přírody v Jaroměři