Časopis vydává Agentura ochrany přírody a krajiny ČR ve spolupráci se Správou jeskyní ČR a Správou NP Šumava, Krkonošského národního parku, NP Podyjí a NP České Švýcarsko. V tištěné podobě vychází již od roku 1946.

cs / en

Zaměřeno na veřejnost

Ochrana přírody 3/2009 30. 6. 2009 Zaměřeno na veřejnost Tištěná verze článku v pdf

ACTAEA společnost pro přírodu a krajinu

autorka: Kateřina Kočí

ACTAEA společnost pro přírodu a krajinu

Actaea, občanské sdružení – společnost pro přírodu a krajinu působí především v oblasti Jeseníků, okrajově v Beskydech a Bílých Karpatech. Byla založena v roce 2002 v Rožnově pod Radhoštěm. Svůj hlavní cíl – propagaci přírodního a kulturního dědictví – se snaží naplnit několika způsoby práce s veřejností.

Na seminářích, setkáních a veřejných projednáváních s laickou i odbornou veřejností informuje o problematice ochrany přírody, přibližuje činnost Správy Chráněné krajinné oblasti Jeseníky a nevládních organizací, mj. podává informace o soustavě Natura 2000. Vydává odborné i populárně naučné publikace. Buduje naučné stezky, které seznamují návštěvníky s přírodními i kulturními hodnotami území.

V minulých pěti letech vznikly ve spolupráci se Správou CHKO Jeseníky čtyři nové naučné stezky, jejichž přiblížení stojí s nadcházející letní sezonou za pozornost.

Se Skřítkem okolím Praděduvede z Ovčárny na vrchol Pradědu. S odbočkami na Barborku a Švýcárnu na trase dlouhé 4,5 km najdete na šesti zastaveních informace o přírodě a historii území v okolí Pradědu. Trasa je vhodná i pro důchodce a rodiny s malými dětmi, pro které má skřítek připravené zajímavé otázky.

Na naučné stezce Se Skřítkem okolím Pradědu se možná potkáte s opravdovým skřítkem.

Foto Archiv Actaea

Vydáte-li se s Koprníčkem na výlet keprnickými horami, připravte se na náročnou trasu – z Červenohorského sedla na Ramzovou přes Keprník a Šerák, dlouhou 15 km. Na 14 zastaveních vám průvodce Koprníček bude vyprávět příběhy jednoho z nejstarších chráněných území v Česku. Při výstupu na Keprník projdete nejvyšším lesem v Jeseníkách a dozvíte se, kde je vysokohorská příroda skal a nízkých trávníků sužována nezvaným vetřelcem – borovicí klečí. U chaty Jiřího na Šeráku se pokocháte výhledy do Polska a seběhnete kolem koňské vyhlídky, kde odpočítali formani cestou na Šerák, přes smutný les až do cíle putování do Ramzové.

Nejpohodlnější trasou je procházka údolím Černé Opavy po trase staré kupecké stezky Údolím lapků z Drakova. Z Vrbna pod Pradědem – Mnichova na Rejvíz vás stezkou dlouhou 12 km provede tajemný mnich z Mnichova. V tomto území s bohatou historií se na 10 zastaveních seznámíte s historií těžby a zpracování železné rudy, na kterou upomíná dřevouhelná pec na Drakově. Z přírodních památek stojí za pozornost mimo jiné Přírodní rezervace Suchý vrch s reliktní borovicí v blízkosti stezky, evropsky významná lokalita Sokolí potok, vyhlášená z důvodů ochrany střevlíka hrbolatého nebo památný buk u Josefského hamru.

Zcela nová naučná stezka Světem horských lukbyla otevřena v červnu 2009 na Ovčárně. Vede po hřebeni z Ovčárny přes Vysokou holi a Jelení studánku na Skřítek. Na trase dlouhé 12 km se na 12 zastaveních dozvíte množství zajímavostí ze světa horských luk – jak vznikly, jaké hostí rostliny a živočichy, jak je ovlivnil člověk. Za námahu po náročném stoupání budete odměněni krásnými výhledy. Krajina hlavního jesenického hřebene by umístěním informačních panelů jistě utrpěla, proto je stezka bezpanelová. Zastávky jsou označeny kovovými tabulkami s číslem a jménem zastávky. Informace k jednotlivým zastavením najdete v tištěných průvodcích.

Projekty naučných stezek, které jsou součástí dlouhodobého záměru vybudování informačního systému CHKO Jeseníky, byly podpořeny z prostředků Nadace Partnerství, MŽP ČR, Nadace ČEZ, Pivovaru Holba, LČR, s. p., Evropské unie a z Programu péče o krajinu MŽP prostřednictvím Správy CHKO Jeseníky.

Tištěné průvodce k uvedeným naučným stezkám si můžete zakoupit v informačních centrech v CHKO Jeseníky nebo objednat na dobírku na adrese www.actaea.cz.

Autorka pracuje v občanském sdružení Actaea