Časopis vydává Agentura ochrany přírody a krajiny ČR ve spolupráci se Správou jeskyní ČR a Správou NP Šumava, Krkonošského národního parku, NP Podyjí a NP České Švýcarsko. V tištěné podobě vychází již od roku 1946.

cs / en

Výzkum a dokumentace

Ochrana přírody 6/2008 16. 12. 2008 Výzkum a dokumentace

Nálezy sklenobýlu bezlistého v masivu Boubína

Autor: Zdeněk Patzelt

Nálezy sklenobýlu bezlistého v masivu Boubína

V roce 2006 byl v oblasti Boubína u Zátoně po 60 letech opět zjištěn výskyt sklenobýlu bezlistého (Půbal, Maunová 2007). V létě 2008 se zde podařilo nalézt jeho další mikrolokalitu (Patzelt), která jen potvrdila, že masiv Boubína v současnosti představuje hlavní známou oblast výskytu sklenobýlu bezlistého v České republice.

Sklenobýl bezlistý (Epipogium aphyllum) patří k našim nejvzácnějším rostlinám z čeledi orchidejovitých (Orchidaceae) a podle zákona o ochraně přírody a krajiny v platném znění je zařazen na seznamech kriticky ohrožené flóry ČR a SR a je chráněn podle Washingtonské úmluvy (seznam CITES). V současnosti má v Čechách pouhé dvě lokality potvrzeného výskytu, tj. Zelený důl v Krkonoších (jedna kvetoucí rostlina objevená v roce 2007) a šumavský Boubín; ještě před rokem 2006 byl v celých Čechách považován za nezvěstný a v jižních Čechách za vyhynulý (Procházka & Štěch 2002). Z Moravy je sklenobýl uváděn na více místech, ale s ohledem na nepravidelnost výskytu kvetoucích rostlin i obtížnost jejich naleze­ní v terénu, současné doložení výskytu z většiny lokalit chybí a veškeré recentní nálezy od roku 1998 pocházejí z pouhých pěti moravských lokalit (Šmiták in Půbal, Maunová 2007).

Na horním toku převládají bučiny bez bylinného porostu.

Na horním toku převládají bučiny bez bylinného porostu.

Foto Z. Patzelt

Nejnovější šumavská mikrolokalita je významná i početností kvetoucích rostlin, (bylo zde pozorováno celkem 25 jedinců). Biotop tvoří podmáčený humózní ostrůvek s prameništi na mírně vyvýšeném břehu, mezi bezejmenným potůčkem a jeho periodicky protékaným mělkým ramenem, které ostrůvek obtéká. Oproti jiným lokalitám zde v důsledku prosvětlení sklenobýl roste i v bylinném podrostu tvořeném hlavně šťavelem kyselým (Oxalis acetosella), pstročkem dvoulistým (Maianthemum bifolium), netýkavkou nedůt­klivou (Impatiens noli-tangere), devětsilem bílým (Petasites albus) a starčkem hajním (Senecio nemorensis). Svým charakterem se stanoviště nejvíce blíží biotopu R 1.4 lesní prameniště ve smíšené bučině. Další mikrolokalita sklenobýlu s šesti kvetoucími rostlinami byla ve stejný den zjištěna na břehu téhož vodního toku o několik set metrů níže, ve smrkové mlazině silně pozměněné působením člověka. Spolu s rostlinami pozorovanými o den dříve (Jersáková, Patzelt) výše proti proudu, na mikrolokalitách známých z roku 2006, zde bylo k 21. 6. 2008 dokumentováno celkem 49 kvetoucích rostlin. Z hydrologické pozice podél vodoteče je zřejmá vzájemná souvislost zdejších mikrolokalit a rovněž je zřejmé, že k šíření sklenobýlu dochází prostřednictvím vodního toku. Přestože se nejspíše jedná téměř výhradně o vegetativní šíření, podíl generativního rozmnožování vyloučit nelze. Pravděpodobné místo primárního výskytu matečných rostlin se nachází v zachovalé jedlové bučině pralesního charakteru v horní části toku, tj. v místě nalezeném již v roce 2006 (Půbal, Maunová 2007). Ve všech dokumentovaných případech se jednalo o místa, která sice mohou být vodním tokem zaplavována, ale nedochází k tomu příliš často. Delší periodicita záplav (cca 10 let) tak nevede k časté změně půdních i vegetačních poměrů a umožňuje sklenobýlu zdárně prodělat víceletý vývojový cyklus. Provádění managementových opatření na podporu druhu je tedy nutné neomezovat pouze na jednotlivé mikrolokality, ale plánovat je v celém povodí vodoteče. Nové nálezy sklenobýlu bezlistého tak opět zvýšily naději na jeho zachování v České republice.

Autor je členem redakční rady Ochrany přírody, konzultant ProGeo

LITERATURA

CHYTRÝ M., KUČERA T., Kočí M. [eds] (2001): Katalog biotopů České republiky, AOPK ČR, Praha – JERSÁKOVÁ J. & KINDLMANN P. (2004): Zásady péče o orchidejová stanoviště, Kopp, České Budějovice – PROCHÁZKA F. & ŠTĚCH M. [eds] (2002): Komentovaný černý a červený seznam cévnatých rostlin české Šumavy, CHKO Šumava a Eko-Agency KOPR, Vimperk, 140 pp. (in Czech) – PŮBAL D., MAUNOVÁ R. (2007): Sklenobýl bezlistý (Epipogium aphyllum) po 60 letech opět na Boubíně, Silva Gabreta, vol. 13, p. 7-14, Vimperk – Vyhláška MŽP 359/1992 Sb. – Washingtonská úmluva ve znění dodatků z 18. 9. 1997 a z 29. 4. 1999.