Časopis vydává Agentura ochrany přírody a krajiny ČR ve spolupráci se Správou jeskyní ČR a Správou NP Šumava, Krkonošského národního parku, NP Podyjí a NP České Švýcarsko. V tištěné podobě vychází již od roku 1946.

cs / en

Úvodem

Ochrana přírody 6/2011 1. 3. 2012 Úvodem Tištěná verze článku v pdf

Vážení přátelé, milí čtenáři

Autor: František Pelc

Vážení přátelé, milí čtenáři

nemohli jste nezaznamenat (a pokud jste si opravdu nevšimli, jste šťastlivci), že Českou republiku i většinu ostatních zemí Evropské unie doprovázejí v posledních letech hospodářské potíže. A k nim se přidává nejistota, jak bude dál vypadat společný evropský prostor. Obojí má samozřejmě vliv i na ochranu přírody. Poctivě řečeno, ochrana přírody prochází stejně jako mnohé další veřejné služby nejednoduchým obdobím, troufám si tvrdit, že nejsložitějším po sametové revoluci. Všichni šetří, kde se dá, a jinak tomu není ani v Agentuře ochrany přírody a krajiny ČR. Za poslední rok jsme propustili zhruba stovku zaměstnanců a vážně se zabýváme tím, že budeme muset některé agendy ještě zredukovat či zjednodušit. Samozřejmě tak, aby nebyla bezprostředně ohrožena péče o to nejcennější, co v naší krajině doposud máme. Státní rozpočet a ekonomický výhled na příští roky opravdu nejsou žádným důvodem k optimismu. Ochrana přírody je prostě integrální součástí okolní reality a nežije a nemůže žít ve vzduchoprázdnu. Nerad bych, aby tento úvodník vyzněl příliš bolestínsky, jako zástupce vydavatele tohoto časopisu však považuji na prahu nového roku za férové vysvětlit, v jakých mantinelech se pohybujeme.

I v této situaci a snad právě proto však nelze opomenout některé nadějné projekty. Jedním z nich je připravované rozšíření Chráněné krajinné oblasti Kokořínsko, k němuž by – pokud vše půjde podle plánu – mělo dojít příští rok. Vznikne tak kvalitativně zcela nové chráněné území s názvem Kokořínsko – Máchův kraj, kam budou patřit unikátní mokřady Břehyňského a Novozámeckého rybníka, Máchovo jezero a jeho okolí, skalnatá údolí a mean­drující niva Ploučnice či majestátní Bezdězy, pokryté bukovými porosty. V příštím roce by také mohl být v jádrové části Chráněné krajinné oblasti Křivoklátsko vyhlášen zcela nový národní park. Jedinečný kaňon Berounky, obtížně přístupná boční údolí se suťovými lesy a nebývale pestrým složením rostlin a živočichů si zařazení mezi národní parky bezpochyby zaslouží. Letos se novým a vážným kandidátem na vyhlášení za chráněnou krajinnou oblast staly Brdy. Způsob, jakým se využívají naše i evropské prostředky, si můžete ověřit třeba při návštěvě Krušných hor – nedávno revitalizovaná niva Černého potoka ukazuje, že právě takové investice smysl bezpochyby mají. A konečně by se příští rok mělo po složitých vyjednáváních začít s realizací tří návštěvnických center: v Moravském krasu, Litovelském Pomoraví a Slavkovském lese. Finanční prostředky z Programu péče o krajinu byly sice redukovány na polovinu, ale díky poslancům napříč politickým spektrem a pochopení ministra financí zůstává naděje, že budou v průběhu roku aspoň zčásti navýšeny.

Mohl bych v pozitivně laděných příkladech ještě pokračovat, ale nebudu. Ochrana přírody totiž nikdy nebyla a nebude jednoduchá, a to ani v dobách ekonomické stability. Proto bych chtěl upřímně poděkovat profesionálním i dobrovolným ochráncům přírody za práci, kterou vykonávají ve prospěch všech lidí, a to i těch, kteří po nás teprve přijdou. V tomto nejednoduchém období vám patří dvojnásobný dík.

Nám všem přeji v příštím roce více ekonomické i duševní stability a uvážlivé rozvahy v našem konání. A taky hodně zdraví, klidu a osobního štěstí.