Časopis vydává Agentura ochrany přírody a krajiny ČR ve spolupráci se Správou jeskyní ČR a Správou NP Šumava, Krkonošského národního parku, NP Podyjí a NP České Švýcarsko. V tištěné podobě vychází již od roku 1946.

cs / en

Úvodem

Ochrana přírody 1/2014 25. 4. 2014 Úvodem

Úvodník

Autor: Dalibor Zachoval

Úvodník

Vážení čtenáři a přátelé přírody,

náš společný časopis Ochrana přírody bude brzy slavit významné jubileum. Jelikož první číslo vyšlo již v roce 1946, kulatiny oslavíme už příští rok.

Přestože sedmdesát let pro naši matku přírodu povětšinou neznamená ani pověstné mávnutí motýlích křídel, s redakční radou jsme se usnesli, že časopisu o přírodě by slušela trocha omlazení. První číslo letošního roku, které právě držíte v ruce, tak vychází nejen v novém formátu, ale především ve zcela nové grafické podobě. Ve spolupráci s renomovaným studiem pixl-e jsme připravili koncept, který klade důraz na lepší přehlednost rubrik, výrazně lehčí čitelnost textu i jednodušší a přehlednější orientaci v časopise jako takovém. Při zachování odbornosti textů se budeme nadále snažit o jejich maximální možnou čtivost, velký důraz rovněž budeme klást na práci s fotografiemi, což, jak věříme, ocení naprostá většina z vás. Rovněž doufáme, že vás potěší zpráva, že se nám ke spolupráci podařilo získat věhlasného kreslíře, pana Jana Steklíka, který svými úspornými kresbami bude doplňovat texty. Abychom maximálně využili prostor v časopise pro texty a fotografie, rozhodli jsme se publikovat úplný seznam literatury a anglická shrnutí k jednotlivým příspěvkům pouze na našich webových stránkách spolu s dalšími doplňujícími informacemi k textu.

Výše popsané je však pouze jednou – byť velmi důležitou – částí nové podoby časopisu Ochrana přírody. Kromě zprostředkování příjemných chvil strávených při čtení našeho časopisu je naším hlavním cílem, aby – tak jako v minulosti – přinášel erudované, zajímavé a aktuální informace z dění, jež se týká ochrany přírody. Proto velmi uvítáme, když nám zašlete náměty na příspěvky, případně i na zaměření celých jednotlivých čísel. Samotné přispěvatele jistě potěší informace, že na konci roku redakční rada vybere a ocení nejkvalitnější příspěvek a nejkrásnější fotografii, publikované v letošním roce, a to – kromě běžného autorského honoráře – i velmi zajímavou finanční částkou.

Hned první letošní úvodní příspěvek dokazuje nebývalou pestrost České republiky, tentokrát rozmanitost světa podzemí. Nechte se proto provést autorem textu Petrem Zajíčkem naší nejrozsáhlejší jeskyní vytvořenou v druhohorních vápencích – jeskyní Na Turoldu.

Agentura ochrany přírody a krajiny ČR realizuje celou řadu záchranných programů. Jeden z nich usiluje o záchranu hnědáska osikového, jenž patří k našim nejvzácnějším motýlům. Po letech, kdy se zdál být jeho osud zpečetěn, můžeme naštěstí optimisticky vyhlížet do dalších let. Dostat se do této fáze nebylo ovšem vůbec jednoduché. S programem na uchování tohoto raritního motýla nás seznamují ve své stati Antonín Krása a Alois Pavlíčko.

Populace bobra evropského v celé Evropě stále roste. S jeho narůstajícími počty přibývají rovněž konfliktní situace s člověkem, které vznikají kvůli základním životním projevům a potřebám tohoto chráněného hlodavce. Aby bobr zůstal trvalou součástí naší přírody a omezily se konfliktní situace, byla připravena koncepce managementu populace bobra evropského, o které nás informují ve své stati Jitka Uhlíková, Aleš Vorel, Jan Šíma a Vlastimil Kostkan.

Počínaje prvním lednem letošního roku začala platit rozsáhlá novela slovenského zákona o ochraně přírody a krajiny. S jejími hlavními body, přínosy i kontroverzními pasážemi, nás obeznamuje Pavel Pešout.

Doslova žhavé téma posledních let nejen v Evropě, ale například i ve Spojených státech, je ochrana včel v souvislosti s používáním pesticidů. Skupinou pesticidů, která způsobila největší rozruch kvůli svým negativním účinkům na včely, jsou neonikotinoidy. Podrobné a aktuální informace ve svém příspěvku přináší Hana Kubátová-Hiršová.

Příběh regionálních značek pro místní výrobky začal u nás na počátku nového milénia. O průběhu a možnostech dlouhodobé udržitelnosti tohoto náročného projektu nás informují Tomáš Kažmierski a Kateřina Čadilová.

Národní park kolem řeky Tsavo v jihovýchodní Keni nabízí návštěvníkům nezapomenutelné scenérie, doplněné překvapivě pestrou mozaikou rozmanitého prostředí i setkání se vzácnými divokými zvířaty. Seznámení s tímto unikátním územím nám zprostředkovávají ve svém příspěvku František Pelc a Jan Plesník.

Vážení čtenáři a přátelé přírody, věřím, že předchozí odstavce vás inspirovali, abyste hned začali se čtením našeho prvního letošního čísla. V celém roce 2014 nám všem přeji příjemné i poučné chvíle při čtení časopisu Ochrana přírody.

Dalibor Zachoval,

šéfredaktor