Časopis vydává Agentura ochrany přírody a krajiny ČR ve spolupráci se Správou jeskyní ČR a Správou NP Šumava, Krkonošského národního parku, NP Podyjí a NP České Švýcarsko. V tištěné podobě vychází již od roku 1946.

cs / en

Úvodem

Ochrana přírody 3/2010 22. 6. 2010 Úvodem

Mezinárodní rok biodiverzity - pro pestrou přírodu, pro budoucnost

Autor: Tomáš Rothröckl

Mezinárodní rok biodiverzity -  pro pestrou přírodu, pro budoucnost

Titulek je zároveň sloganem, který uvádí hlavní komunikační téma Ministerstva životního prostředí v tomto roce. Ano, rok 2010 byl vyhlášen Valným shromážděním Organizace spojených národů Mezinárodním rokem biodiverzity. A je pochopitelné, účelné a nanejvýš smysluplné, že se Česká republika svými iniciativami ke kampani přihlásila.

Proč? Je to jednoduché – pojem biologická rozmanitost neboli biodiverzita není v našich luzích a hájích ještě zdomácněn, což potvrdil nedávný průzkum prováděný v rámci EU. Podle Eurobarometru je podíl lidí v ČR, kteří o biodiverzitě vůbec neslyšeli 48 %, zatímco v celé EU je to 34 %. Na druhé straně však můžeme být spokojeni s tím, že vlastní obsah pojmu naši poučení občané znají: jen 8 % z nich nedokázalo odpovědět na otázku, co znamená ztráta biodiverzity, což je nejlepší skóre v rámci členských států EU! Z průzkumu též vyplývá, že se u nás od roku 2007 do roku 2010 nejvíce zvýšilo povědomí o biodiverzitě. Tolik řeč čísel. A interpretace: jsme učenliví Evropané, chceme znát více, vzděláváme se, dovedeme přátelsky vnímat potřeby ochrany přírody, pokud nám problém někdo vysvětlí, a já dodávám: vhodně přeloží do „lidštiny“.

Světová kampaň v zájmu ochrany biodiverzity není samoúčelná. Reaguje na tristní stav biosféry a na k horšímu se měnící přírodní rozmanitost ve všech formách života i ve všech složitých a často nepoznaných vazbách. Příčiny jsou všeobecně známé a jednoduše řečeno spočívají v důsledku civilizačních vlivů. Je dobrou zprávou, že na tento nepříznivý stav reagují ministři životního prostředí zemí EU, kteří v polovině března jednali o novém cíli pro oblast biologické rozmanitosti. Ti se dohodli, že zastaví úbytek bio­logické rozmanitosti a budou řešit problém zhoršování stavu ve službách poskytovaných lidem ekosystémy, jakož i na jejich obnově, a to pokud možno do roku 2020. Stanovili rovněž dlouhodobou vizi do roku 2050, podle které by biologická rozmanitost měla být chráněna, všeobecně oceňována a náležitě obnovena. Ministři zároveň upozornili na to, že by se cíle pro oblast biologické rozmanitosti měly jasněji zohledňovat v řadě politik a strategií EU. Česká republika ten první zásadní krok udělala. Již v roce 1993 přistoupila k Úmluvě o biologické rozmanitosti, jejíž závazky na sebe dosud převzalo 193 zemí světa. Aktivně se podílíme na naplňování dohody, jejíž principy jsou vtělovány do národní legislativy. Nedávno aktualizovaný a vládou přijatý Státní program ochrany přírody a krajiny ČRslouží také jako akční plán strategického dokumentu přijatého v roce 2005 – Strategie ochrany biologické rozmanitosti v ČR.

Ústřední slogan kampaně probíhající na úrovni států EU zní: „Týká se to nás všech“. Kampaň by měla občanům otázku biologické rozmanitosti přiblížit a podpořit, aby pochopili možné důsledky jejího úbytku a to, že i oni sami mohou pomoci tento negativní vývoj zastavit. Zprostředkování tohoto poselství je věcí každodenní práce všech, kteří se profesionálně ochranou přírody a krajiny zabývají. Zapojme se tedy všichni i svým zdánlivě malým příspěvkem – přednáškami, besedami, osvětou, nabídkou exkurzí pro veřejnost, publikacemi… Buďme pevní v postojích prezentovaných v rámci našich úředních i odborných činností. Vždyť základem onoho složitého termínu biodiverzita je řecké bios– tedy prosté slovo život. Věřím, že i díky této naší „drobné práci“ nám příští statistická zjištění potvrdí k lepšímu se měnící postoje veřejnosti.

Tomáš Rothröckl, náměstek ministrně životního prostředí