Časopis vydává Agentura ochrany přírody a krajiny ČR ve spolupráci se Správou jeskyní ČR a Správou NP Šumava, Krkonošského národního parku, NP Podyjí a NP České Švýcarsko. V tištěné podobě vychází již od roku 1946.

cs / en

Péče o přírodu a krajinu

Ochrana přírody 5/2010 27. 10. 2010 Péče o přírodu a krajinu Tištěná verze článku v pdf

Nadregionální územní systém ekologické stability prochází aktualizací

autoři: Jaromír Kosejk, Václav Petříček, Jana Šmídová

Aktualizace nadregionálního územního systému ekologické stability (dále jen NR ÚSES) má v současné době první výsledky. Zpracování projektu zajišťuje Agentura ochrany přírody a krajiny ČR na základě pověření Ministerstva životního prostředí (MŽP). Jde o aktualizaci vymezení NR ÚSES, umístění aktuálních mapových podkladů a dat na mapový server AOPK ČR, aktualizace a dopracování dokumentací NR ÚSES včetně stanovení limitů využití území a o poskytování územně analytických podkladů (ÚAP) v oblasti NR ÚSES.

Aktualizace NR ÚSES je vzhledem ke značné náročnosti na zpracování podkladů a vymezenému časovému prostoru rozdělena na dvě etapy, přičemž termín zhotovení první etapy byl limitován zákonnou povinností AOPK ČR poskytnout v roce 2010 vrstvu NR ÚSES (podle přílohy č. 1 části A vyhlášky č. 500/2006 Sb., o územně plánovací činnosti) jako vrstvu ÚAP. V rámci první etapy, která byla zahájena v létě 2009, je zpracována aktualizace vymezení nadregionálních biocenter (dále jen NR BC) a os nadregionálních biokoridorů (dále jen NR BK). Zakázku na aktualizaci vymezení NR BC a os NR BK získala společnost Ekotoxa, s. r. o., která byla vybrána na základě výběrového řízení, kde hlavním kritériem bylo splnění vypsaných podmínek a cena, přičemž vymezení skladebných částí zpracovávají jednotliví subdodavatelé – autorizovaní projektanti.

Základní metodikou pro zpracování je Rukověť projektanta ÚSES (Löw a kol. 1995), resp. Metodické postupy projektování lokálního ÚSES (Maděra, Zimová 2005), s doplňujícími úpravami. Závazný je biotopový přístup, informace o území jsou získávány z nezbytných terénních šetření. Metodické zadání bylo zpracováno ve spolupráci s pracovníky MŽP a dalšími odborníky v oblasti ÚSES.

AOPK ČR poskytla zhotoviteli územně technické podklady, data z mapování přírodních biotopů, vymezení zvláště chráněných území, biogeografické členění území soustavy Natura 2000, zonace národních parků a chráněných krajinných oblastí, vrstvu ZABAGED, aktualizované vymezení některých NR BC (které AOPK ČR zpracovala v minulosti) a vymezení ÚSES podle zásad územního rozvoje, popřípadě velkých územních celků jednotlivých krajů, které měla AOPK ČR k dispozici. Další nezbytné podklady pro zpracování díla, zejména vymezení ÚSES v jednotlivých územních plánech obcí, si zhotovitel zajišťoval sám.

Rozdělení NR BC podle působnosti – krajská střediska, CHKO, NP, GeoVision, vojenské újezdy

Výchozí podklady vymezení NR ÚSES byly v jednotlivých regionech České republiky výrazně rozdílné. Jedinou jednotnou vrstvou, v níž byly koncepčně zpracovány NR ÚSES, jsou územně technické podklady z roku 1996, v mnoha případech ovšem tato vrstva již neodpovídá skutečnosti. Vymezení NR ÚSES v krajských územně plánovacích dokumentech se podle jednotlivých krajů podstatně lišilo. Některé kraje dokonce dodnes nemají schváleny zásady územního rozvoje. Disproporce vymezení ÚSES je však největší v územních plánech jednotlivých obcí. V uvedených podkladech je v různých částech ČR zpracován nejednotně a ve velmi odlišné kvalitě. V minulosti dokonce docházelo i k rozdílnému vymezení jednotlivých skladebných částí NR ÚSES v různých podkladech v rámci jednoho územního celku. Není vůbec výjimkou že NR ÚSES byl v daném území odlišně vymezen v územně technických podkladech velkých územních celků (VÚC), zásadách územního rozvoje (ZÚR) i v územních plánech obcí (ÚPO). Zpracovatel měl tedy mnohdy k dispozici více různých variant vymezení, z nichž bylo značně obtížné vybrat nejvhodnější výchozí variantu. NR ÚSES vymezený v ZÚR v některých případech neobvykle rozšiřuje či naopak zmenšuje jeho původní vymezení v územně technických podkladech, které vzhledem k uvedené nejednotnosti sloužily jako výchozí podklad spolu s nejaktuálnějšími, někdy však protichůdnými vymezeními v zásadách územního rozvoje. Znovu se ukázal problém dřívějšího liknavého přístupu k tvorbě NR ÚSES: Zatímco na úrovni některých obcí se řešily detaily ÚSES, na celostátní úrovni byla tato problematika opomíjena. V posledních více jak dvou letech jsou však NR ÚSES díky aktivnímu a konstruktivnímu přístup MŽP a AOPK ČR koncepčně zvládnuty.

V rámci zpracování zakázky poskytovali projektanti pracovní verze regionálním pracovištím AOPK ČR (správy CHKO a krajská střediska) a správám NP, kde byly následně připomínkovány pověřenými pracovníky. Takto upravené verze vymezení jednotlivých skladebných částí byly předloženy pracovníkům ředitelství AOPK ČR k dalším připomínkám. V průběhu zpracování díla se osvědčily přímé konzultace zpracovatelů s RNDr. Václavem Petříčkem a s dalšími odbornými pracovníky ředitelství, regionálních pracovišť, včetně odborné skupiny AOPK ČR zřízené k problematice ÚSES, při kterých bylo jednotlivě projednáno navržené vymezení všech biocenter včetně doprovodných textových částí. Vzhledem k rozsahu zakázky a limitujícímu časovému prostoru, který navíc ještě zúžila dlouho trvající zima, bylo zpracování místy náročné.

Kromě samotného vymezení NR BC a os NR BK je zpracována také doprovodná textová dokumentace. Pro každou skladebnou část je vyhotovena tzv. vyhodnocovací tabulka včetně datového pasportu, která se na základě zkušeností a doporučení MŽP v průběhu prací částečně upravovala. U jednotlivých biocenter je uvedena analýza aktuálního stavu přírody a krajiny (potenciální typy vegetace a reprezentativní biotopy, typy ekosystémů, ekologická stabilita), výčet limitů využití území z hlediska územního plánování a definice potenciálních ohrožení a rizik (začlenění výstupů ze ZÚR apod.), doporučený management (stanovený převážně na základě plánů péče) a shrnuta odlišnost od územně plánovací dokumentace (ÚPD).

U každého NR BC je navíc nad rámec smlouvy zpracována tzv. změnová tabulka, ve které je hranice NR BC rozdělena podle rozsahu změn vymezení na patřičný počet částí. Každá změna je vysvětlena, je uveden slovní popis změněného vedení hranice bio­centra a popsána její odlišnost zejména od ÚTP. V atributové tabulce je uvedeno unikátní číslo NR BC (kód skladebné části), název, rozloha (v hektarech), datum vytvoření hranice a dvě časové položky (datum poslední změny v grafice a tabulce). Osy NR BK jsou vymezeny pouze schematicky linio­vě (pro celé území) a atributová tabulka obsahuje stávající unikátní číslo biokoridoru (kód skladebné části), název, vegetační typ osy, délku osy (v kilometrech), datum revize vymezení a dvě časové položky (datum poslední změny v grafice a tabulce). Aktua­lizace vymezení NR ÚSES je prováděna v co možná největší shodě s platnou ÚPD, zohledňován je současný i potenciální stav biotopů, hranice relevantních zvláště chráněných území, ale také jednotlivé známé limity využití území. Vymezení vždy muselo odpovídat metodickému zadání.

Ke každé skladebné části je tedy zpracována digitální i tištěná mapová část a tabulková a textová doprovodná dokumentace. NR BC jsou v tištěné podobě zpracovány v základní mapě 1:10 000, NR BK pak v základní mapě 1: 50 000. Digitální data jsou zpracována v měřítku větším. Výsledné dílo odpovídá plánu ÚSES v souladu s vyhláškou č. 395/1992 Sb., kterou se provádějí některá ustanovení zákona České národní rady č. 114/1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny, ve znění pozdějších předpisů.

Při vymezování řady NR BC se vždy individuálně řešila otázka ponechání či vyjmutí zastavěných území v ploše NR BC, a to s ohledem na širší vztahy. Pokud zastavěná území nepředstavovala pro NR BC omezení, např. zahrady, byla v NR BC ponechána, v opačném případě byla vyjmuta. Tyto informace jsou uvedeny v doprovodné dokumentaci. Vzhledem k nejasnému metodickému výkladu a rozdílnému názoru jednotlivých expertů na ÚSES nejsou u NR BC vymezovány jád­rové zóny. Po metodickém upřesnění a nalezení konsensu mezi odborníky se otevírá prostor k následnému zpřesnění vymezení těchto území.

Spíše z terminologického, nikoli metodického hlediska byly pro deskripci aktuální, potažmo i potenciální vegetace použity typy biotopů, které jsou adekvátní dosud používaným fyziotypům, typům společenstev, „ekosystémů“, ale i geobiocenóz. Zpracovatelům byly poskytnuty výsledky mapování bio­topů zpracované pro potřeby návrhu soustavy chráněných území Natura 2000. V této souvislosti byly při aktualizaci mnohem více zohledněny všechny kategorie chráněných území než doposud.

Nadregionální ÚSES České republiky

V současné době probíhá vzhledem k náročnosti zakázky a omezenému časovému prostoru odstraňování některých vad a nedodělků, případně doplňování některých informací do doprovodné dokumentace. Všechny zpracované skladebné části jsou také prezentovány na schůzkách projektantů, pracovníků AOPK ČR a MŽP ke konečnému schválení tak, aby v nejbližší době mohla AOPK ČR splnit svoji zákonnou povinnost a poskytnout vrstvu NR ÚSES pro ÚAP. Aktua­lizovaná vrstva NR ÚSES se stane v průběhu podzimu 2010 součástí databáze ÚSES v rámci Informačního systému ochrany přírody, který AOPK ČR provozuje. Data budou volně přístupná a průběžně aktualizovaná. Ve stejném režimu budou zpřístupněny také vrstvy vymezení lokálního a regionálního ÚSES za jednotlivé CHKO a NP. Součástí budou dvě polygonové vrstvy nižších hierarchických úrovní biocenter a biokoridorů. Atributové tabulky budou obsahovat unikátní číslo biocentra /biokoridoru/ (kód skladebné části), název, rozlohu [ha] /délku [m], hierarchickou úroveň (lokální, regionální), funkčnost vymezení, název katastrálního území, kde se skladebná část nachází, a informace o stavu ÚPD. Další položky budou obsahovat údaje o finančních nástrojích pomoci, na jejichž základě byly realizovány skladebné části ÚSES, popis stavu a návrhu managementu. V atributové tabulce budou uvedeny časové položky a zdroje dat a podklady využité k digitalizaci skladebných částí ÚSES. V budoucnu by bylo vhodné rozšiřovat databázi ve spolupráci s krajskými úřady a obecními úřady obcí s rozšířenou působností o další data týkající se regionálního a lokálního ÚSES.

Zpracování aktualizace vymezení NR BC a os NR BK se neobešlo bez řady problémů a komplikací, které přirozeně vyplývaly z náročnosti akce. Přes tyto problémy se podařilo po mnoha letech přešlapování a ne­odůvodněného vyčkávání vytvořit novou jednotnou aktuální vrstvu NR ÚSES, která odpovídá požadavkům ochrany přírody a krajiny a respektuje známé limity rozvoje a využití území tak, aby bylo umožněno co největší možné zapracování této vrstvy do příslušné ÚPD. Data získaná z této aktualizace budou v průběhu podzimu zpřístupněna v rámci Informačního systému ochrany přírody.

Na první etapu aktualizace NR ÚSES by měla v roce 2011 navázat aktualizace NR BK s jejich vymezením NR BK do skladebných částí s předpokládaným termínem dokončení do 30. 6. 2013. Zpracování bude probíhat podle krajů v návaznosti zejména na realizaci a aktualizaci jednotlivých ZÚR. V současné době připravuje AOPK ČR ve spolupráci s MŽP podklady pro zadávací dokumentaci, ve které budou zohledněny také výstupy z projektu VaV Vyhodnocení migrační propustnosti krajiny pro velké savce a návrh ochranných a optimalizačních opatření (Anděl et al., 2009).

Autoři pracují na ředitelství AOPK ČR v odboru obecné ochrany přírody a krajiny