Časopis vydává Agentura ochrany přírody a krajiny ČR ve spolupráci se Správou jeskyní ČR a Správou NP Šumava, Krkonošského národního parku, NP Podyjí a NP České Švýcarsko. V tištěné podobě vychází již od roku 1946.

cs / en

Kulér-Zprávy, aktuality, zajímavosti

Ochrana přírody 2/2015 4. 6. 2015 Kulér-Zprávy, aktuality, zajímavosti Tištěná verze článku v pdf

Evropský zelený pás

Autor: Tomáš Růžička

Evropský zelený pás

Ve dnech 23. až 26. září 2014 se ve Slavonicích konala již 8. panevropská konference Evropského zeleného pásu, které se účastnilo více než 100 zástupců státních institucí a nevládních organizací z 25 zemí. Záštitu nad konferencí převzal ministr životního prostředí Richard Brabec.

Evropský zelený pás (www.europeangreenbelt. org) kopíruje bývalou „železnou oponu“ od norsko-ruských hranic přes baltské země, střední Evropu až na Balkán v délce 12 500 km. Tento pás, který v době studené války představoval nedotknutelné území nikoho, přispěl k zachování přírody a rozvoji vzácných přírodních lokalit. Jedinečný význam tohoto ekologického koridoru je zřejmý, neboť 40 národních parků se nachází přímo v oblasti Evropského zeleného pásu a více než 3 200 chráněných přírodních území se nalézá v 50 km pásmu po obou stranách. Tento koridor prochází téměř všemi evropskými biologickými a geografickými územími. Iniciativa na ochranu Evropského zeleného pásu byla založena již v roce 2003, kdy se spojilo několik různých regionálních iniciativ pod jednotnou celoevropskou platformu. V dnešní době spojuje Zelený pás na 24 států, stal se páteří panevropské ekologické sítě a důležitou měrou přispívá k evropské „zelené infrastruktuře“. Je zároveň symbolem přeshraniční spolupráce a společného evropského přírodního a kulturního dědictví. V předloňském a loňském roce podepsalo u příležitosti 25. výročí pádu železné opony šestnáct států (včetně České republiky) deklaraci podporující ochranu Evropského zeleného pásu. MŽP ČR jmenovalo národním kontaktním místem Nadaci Partnerství.

1
Poslanec Evropského parlamentu Michael Cramer a viceprezident Evropské
cyklistické federace Daniel Mourek při podpisu společné deklarace o ochraně
Evropského zeleného pásu. Foto Tomáš Růžička

Na konferenci ve Slavonicích v loňském roce byla po delších přípravách založena nezisková asociace Evropský zelený pás. Mezi 23 zakládajícími členy ze 14 zemí jsou z České republiky organizace Ametyst, Institut Slavonice a Nadace Partnerství. Mezi členy ze státních institucí jsou např. finské ministerstvo životního prostředí nebo německá agentura ochrany přírody (BfN). „Evropský zelený pás má potenciál spojovat lidi, je konceptem spolupráce v Evropě, kde poslední dobou vzrůstá nacionalismus a napětí“, řekl na závěr konference Gabriel Schwaderer z nadace Euronatur a předseda nově vzniklé Asociace Evropského zeleného pásu.

Na konferenci ve Slavonicích byla též podepsána dohoda o spolupráci mezi asociací Evropského zeleného pásu a Evropskou cyklistickou federací, která podporuje další rozvoj Stezky železné opony – Eurovelo 13 (www. eurovelo13.com). K této dohodě připojil svůj podpis i poslanec Evropského parlamentu a předseda jeho výboru pro dopravu a turistiku Michael Cramer.