Časopis vydává Agentura ochrany přírody a krajiny ČR ve spolupráci se Správou jeskyní ČR a Správou NP Šumava, Krkonošského národního parku, NP Podyjí a NP České Švýcarsko. V tištěné podobě vychází již od roku 1946.

cs / en

Fotografie z obálky

Ochrana přírody 5/2014 24. 1. 2015 Fotografie z obálky Tištěná verze článku v pdf

Naučná stezka Sudslavický okruh

Autor: Jan Moravec

Přírodní rezervace Opolenec byla vyhlášena v roce 1985 a v současné době je i evropsky významnou lokalitou. Je součástí tzv. Pošumavského krasu, tedy skupiny ostrůvků krystalických vápenců v předhůří Šumavy. Tím je řečeno mnohé – nepřekvapí výskyt řady vzácných druhů rostlin ani krasových jevů.

Sudslavická jeskyně je navíc proslavená jako jedno z nejvýznamnějších nalezišť kosterních pozůstatků čtvrtohorních zvířat ve střední Evropě. Není tedy divu, že již v polovině 70. let zde vznikla naučná stezka nazvaná Sudslavický okruh – jedná se o jednu z nejstarších v jižních Čechách. Kompletní rekonstrukce se dočkala v roce 2010 zásluhou vimperské organizace Českého svazu ochránců přírody a programu NET4GAS Blíž přírodě. Parta kolem Jakuba Hromase ctila více méně původní trasu i obsah, dala však stezce moderní podobu se stručnými a graficky pěkně vyvedenými tabulemi. V červnu loňského roku se však po vydatných deštích část skal poblíž jeskyně zřítila a stezku zatarasila. Stezka tak musela být uzavřena, statické průzkumy a následné shánění finančních prostředků na odklizení závalu a zajištění stěn nad stezkou se protáhlo na více jak rok. Od poloviny září letošního roku je tato bezmála legendární stezka opět plně přístupná, navíc obohacená o jednu zastávku, která popisuje právě loňský zával, jeho vznik a likvidaci.

Oficiální začátek stezky je u Sudslavické lípy, jednoho z nejmohutnějších stromů v České republice (obvod kmene téměř 12 m), rostoucího již 600 let před Vanických mlýnem nedaleko hlavní silnice z Vimperka do Strakonic. Jako lepší východisko, s většími parkovacími možnostmi i návazností na vlak, je však železniční stanice Bohumilice. V tom případě sice začneme stezku procházet zprostředka, ale vzhledem k tomu, že trasa je okružní, je to v podstatě jedno.
Severní část stezky vede přírodní rezervací Opolenec, zalesněným skalnatým terénem, v nejexponovanější části dokonce po železném žebříku. Jižní část okruhu prochází po loukách v nivě Volyňky. Kromě mnoha botanických pozoruhodností (z jara například pětiprstka, vstavač kukačka a tořič hmyzonosný, v létě jednokvítek velekvětý, kruštík tmavočervený, lilie zlatohlavá či kapradina hrálovitá, na podzim hořeček mnohotvarý český…) a torza již zmíněné Sudslavické jeskyně vás 3,2 km dlouhá stezka upozorní i na místní historii těžby vápence a výroby vápna či na využívání vodní síly říčky celou kaskádou mlýnů a dalších zařízení.

Jan Moravec

Leták s informacemi o stezce (bohužel však bez plánku) si můžete stáhnout na:

www.csopsumava.cz/Zpravodaj/letak_opolenec_web.pdf.

Sudslavická jeskyně.

Stezka při úpatí Opolence.

Foto: autor