Časopis vydává Agentura ochrany přírody a krajiny ČR ve spolupráci se Správou jeskyní ČR a Správou NP Šumava, Krkonošského národního parku, NP Podyjí a NP České Švýcarsko. V tištěné podobě vychází již od roku 1946.

cs / en

Fotografie z obálky

Ochrana přírody 2/2013 21. 6. 2013 Fotografie z obálky Tištěná verze článku v pdf

Na Šumavu za přírodou severské tundry

Autor: Ivana Bufková

Na Šumavu za přírodou severské tundry

Chalupská slať, jedno z nejhezčích a nejlépe přístupných rašelinišť na Šumavě, nabízí překrásné pohledy na scenerie rašelinného jezírka s plovoucími ostrůvky rašeliníků a zakrslými břízkami, které vyniknou obzvláště v mlžném ranním oparu pozdního léta či barevného podzimu. Při pohledu na jezírko se můžeme v myšlenkách snadno přenést do krajiny severské tundry a tajgy, která vypadá velmi podobně, ovšem má nesrovnatelně větší rozlohu.

Chalupská slať je jedním ze série mnoha rašelinišť, poskládaných jako řetízek podél toku Vydřího potoka, který níže pod slatí vtéká do Vltavy. Na rašeliništi byla v minulosti ručně těžena (borkována) rašelina, která se využívala jako palivo. Borkované plochy dnes zarůstají typickou vegetací nízkých keříků s vlochyní bahenní, vřesem a brusinkami. Mezi nimi jsou časté i zamokřené plochy se suchopýrem pochvatým a ostřicemi.

Rašelinné jezírko na Chalupské slati je s rozlohou kolem 1,3 ha největší v Čechách. Je součástí původní neborkované části rašeliniště, takže se nachází o něco výše v porovnání s okolními plochami keříčkové vegetace. Mocnost rašeliny zde místy dosahuje hloubky až 7 m. Houpavé břehy jezírka jsou tvořeny koberci rašeliníků se vzácnými druhy rašeliništních rostlin. Najdeme zde masožravou rosnatku okrouhlolistou i sivou ostřici mokřadní. Rašeliniště je také domovem pro řadu reliktních druhů hmyzu, např. šídla rašelinného či žluťáska borůvkového.

Rašeliniště Chalupská slať z ptačí perspektivy

Foto Dana Zývalová

Celý komplex rašelinišť v údolí Vydřího potoka je z přírodovědného hlediska velmi cenný. V minulosti zde byla vyhlášena přírodní rezervace, dnes je celé území součástí I. zóny národního parku Šumava. Je také součástí mokřadů mezinárodního významu (Ramsar Site Šumavská rašeliniště).

Rosnatka okrouholistá (Drosera rotundifolia) patří k ohroženým rostlinným druhům naší květeny.

Foto Marek Drha

Jak se na Chalupskou slať dostanete

K jezírku je možné celkem pohodlně dojít po dřevěném poválkovém chodníku od informačního střediska Svinná Lada. To se nachází asi 1 km severozápadně od obce Borová Lada a přibližně jen 200  m od parkoviště u státní silnice z Borových Lad na Kvildu. V informačním středisku je poutavá expozice věnovaná právě rašeliništím, jejich přírodním hodnotám, zvláštnostem prostředí i jejich ochraně.

Text Ivana Bufková