Časopis vydává Agentura ochrany přírody a krajiny ČR ve spolupráci se Správou jeskyní ČR a Správou NP Šumava, Krkonošského národního parku, NP Podyjí a NP České Švýcarsko. V tištěné podobě vychází již od roku 1946.

cs / en

Fotografie z obálky

Ochrana přírody 4/2010 14. 9. 2010 Fotografie z obálky

Luční porosty v Doupovských horách

Autor: Foto Jan Matějů

Luční porosty v Doupovských horách

Louky jižně od rybníka u bývalé obce Jeseň patří bezesporu mezi nejcennější luční porosty v Doupovských horách. Na rozloze cca 110 ha se zde, uvnitř vojenského újezdu, dochovaly velmi kvalitní porosty pcháčových a střídavě vlhkých bezkolencových luk.

Mezi významné druhy zdejší flóry patří, kromě malé populace hořce hořepníku (Gentiana pneumonanthe), i prstnatec májový (Dactylorhiza majalis), upolín evropský (Trollius altissimus), kosatec sibiřský (Iris sibirica) a zvonečník hlavatý (Phyteuma orbiculare). Největší populace posledně jmenovaného druhu se téměř výhradně vyskytují na dosud extenzivně kosených loukách. Z tohoto důvodu byly roce 2008 vyřezány náletové dřeviny a ručně pokoseny části neobdělávaných luk, které budou v dalších letech koseny strojově, a umožní tak další rozvoj populace zvonečníku hlavatého. Lokalita hostí i bohatou faunu zastoupenou například chřástalem polním (Crex crex), bekasinou otavní (Gallinago gallinago) a křepelkou polní (Coturnix coturnix). Část lokality je pravidelným tokaništěm tetřívka obecného (Tetrao tetrix).

Autor textu Jan Matějů