Časopis vydává Agentura ochrany přírody a krajiny ČR ve spolupráci se Správou jeskyní ČR a Správou NP Šumava, Krkonošského národního parku, NP Podyjí a NP České Švýcarsko. V tištěné podobě vychází již od roku 1946.

cs / en

Fotografie z obálky

Ochrana přírody 2/2011 4. 11. 2011 Fotografie z obálky

Erlánová stráň u Brodce

Autor: Martin Klaudys

Erlánová stráň u Brodce

Erlánová stráň u Brodce je význačnou enklávou bezlesí v kaňonovitém údolí potoka Brodec, které od sebe odděluje Velký Blaník a Křížovskou hůru. Stráň je orientována směrem na jih, což společně s erlánovým podkladem vytváří stanoviště pro teplomilná společenstva.

Vegetaci tvoří širokolisté suché trávníky s jalovcem obecným (Juniperus communis). Porosty válečky prapořité (Brachypodium pinnatum) doprovázejí na rozvolněných místech pryšec chvojka (Euphorbia cyparissias) a mateřídouška vejčitá (Thymus pulegioides). Nízký počet zastoupených druhů ukazuje na okrajovou polohu lokality v rámci areálu tohoto společenstva. Terásky na výchozech erlánu osidluje bazifilní vegetace sukulentů, reprezentovaná rozchodníkem šestiřadým (Sedum sexangulare), štěrbiny obsadily slezinníky – s. routička (Asplenium ruta-muraria), s. červený (A.trichomanes) a s. severní (A.septentrionale). Stráň byla v minulosti zřejmě pastvinou nebo extenzivním vypásaným sadem, jak ukazuje přítomnost letitých hrušní (Pyrus sp.) a hlohů (Crataegus sp.). Upuštěním od hospodaření došlo k rozšíření třtiny křovištní (Calamagrostis epigejos) a trnky (Prunus spinosa). Lokalita představuje ojedinělý výskyt této vegetace v CHKO Blaník, proto byly již provedeny managementové zásahy spočívající v uvolnění jalovců prořezáním keřů a sečení porostů třtiny. Zavedení cílového hospodaření – pastvy – zatím komplikuje zařazení pozemku do lesního půdního fondu a obtížně dostupný, silně svažitý terén.

Texty a fotografie na zadní straně obálky Martin Klaudys