Časopis vydává Agentura ochrany přírody a krajiny ČR ve spolupráci se Správou jeskyní ČR a Správou NP Šumava, Krkonošského národního parku, NP Podyjí a NP České Švýcarsko. V tištěné podobě vychází již od roku 1946.

cs / en

Martin Škorpík

Výzkum podyjské přírody  ve světle posledních 30 let

Výzkum a dokumentace

Autor: Martin Škorpík

Výzkum podyjské přírody  ve světle posledních 30 let

Proč bychom měli zkoumat přírodu v národních parcích? Nezaslouží si spíše klid a nulovou intervenci? Nezbytnost jejího průběžného poznávání je nasnadě. Aby ochrana přírody mohla být účelná a produktivní, musíme vědět, co zde přírodu tvoří a jaké procesy v ní probíhají. Zároveň musíme poznávat příznivé i nežádoucí trendy, které ji formují. Získané poznatky je pak třeba vyhodnotit a vytvořit plánovací dokumenty, podle nichž o území pečujeme. Tato odborná role správ NP je přímo obsažena v zákoně č. 114/92 o ochraně přírody a krajiny v § 78. Ten stanovuje i úlohu inventarizačních průzkumů, dokumentace a spolupráce s vědecko-výzkumnými institucemi. Správám NP též zákon přiděluje péči o svěřené území.

Ochrana přírody 2/2021 21. 4. 2021 Výzkum a dokumentace Tištěná verze článku v pdf

Národní park Podyjí –  dvacet pět let na cestě

Z naší přírody

autoři: Lenka Reiterová, Martin Škorpík

Národní park Podyjí –  dvacet pět let na cestě

Snaha českých přírodovědců a ochránců přírody o ochranu unikátního dyjského údolí, kterou podpořili i obyvatelé rakouského příhraničí, nakonec vyústila ve vyhlášení Národního parku Podyjí. Stalo se tak již před pětadvaceti lety. Péče o území přinesla v řadě oblastí své plody, odhalila však i mnohé nové výzvy.

Ochrana přírody 5/2016 20. 12. 2016 Z naší přírody Tištěná verze článku v pdf

Národní park Podyjí okem pamětníka

Kulér-Zprávy, aktuality, zajímavosti

Autor: Martin Škorpík

Národní park Podyjí okem pamětníka

V resortu ochrany přírody jsou mladší generací pomalu střídáni pamětníci začátku devadesátých let, kteří zažili vznik národních parků v České republice. Nebude proto od věci připomenout si v tomto kontextu počátky Národního parku Podyjí – našeho nejmenšího a zároveň jediného území na Moravě, vyhlášeného v této kategorii.

Ochrana přírody 5/2016 20. 10. 2016 Kulér-Zprávy, aktuality, zajímavosti

Záchranný program užovky stromové v České republice

Péče o přírodu a krajinu

autoři: Jitka Větrovcová, Radka Musilová, Vít Zavadil, Blanka Mikátová, Mojmír Vlašín, Martin Škorpík

Záchranný program užovky stromové v České republice

Užovka stromová (Zamenis longissimus) je naším nejvzácnějším hadem. Podle vyhlášky č. 395/1992 Sb., kterou se provádějí některá ustanovení zákona o ochraně přírody a krajiny č. 114/1992 Sb., patří v ČR mezi kriticky ohrožené druhy a je chráněna i v rámci evropské legislativy; to je i jeden z důvodů, proč byl pro ni v roce 2008 Ministerstvem životního prostředí (MŽP) přijat celorepublikový záchranný program. Tímto článkem bychom vám chtěli podrobněji představit užovku stromovou, přiblížit zmíněný záchranný program (dále jen ZP) a podat informace o jeho dosavadní realizaci.

Ochrana přírody 1/2010 16. 2. 2010 Péče o přírodu a krajinu Tištěná verze článku v pdf

Národní park Podyjí

Z naší přírody

autoři: Tomáš Rothröckl, Martin Škorpík

Národní park Podyjí

Podyjí je naším nejmenším národním parkem. Byl vyhlášen nařízením vlády ČR č. 164/1991 Sb. dne 20. 3. 1991 na ploše totožné s někdejší stejnojmennou CHKO o rozloze 62,6 km2. Hlavním motivem ochrany je nesmírně cenné území se zachovalým hlubokým říčním údolím s přilehlým lesním komplexem.

Ochrana přírody 2/2008 22. 4. 2008 Z naší přírody