Časopis vydává Agentura ochrany přírody a krajiny ČR ve spolupráci se Správou jeskyní ČR a Správou NP Šumava, Krkonošského národního parku, NP Podyjí a NP České Švýcarsko. V tištěné podobě vychází již od roku 1946.

cs / en

Lucie Čižmárová

Česko-indonéská spolupráce  při ochraně přírody na Sumatře

Mezinárodní ochrana přírody

autorka: Lucie Čižmárová

Česko-indonéská spolupráce  při ochraně přírody na Sumatře

Indonésie patří plným právem mezi státy s megadiverzitou, tedy s v globálním měřítku mimořádně vysokou biodiverzitou, zejména druhovou bohatostí (počtem druhů). Bohužel překotné velkoplošné odlesňování, především v důsledku výsadby palmy olejné (Elaeis guineensis), a vysoká míra nelegálního obchodu s faunou způsobila, že se mnozí indonéští volně žijící živočichové dostali na pokraj vyhubení.

Ochrana přírody 6/2023 21. 12. 2023 Mezinárodní ochrana přírody Tištěná verze článku v pdf

Záchrana outloňů váhavých na Sumatře

Kulér-Zprávy, aktuality, zajímavosti

autorka: Lucie Čižmárová

Záchrana outloňů váhavých na Sumatře

Indonésie je jednou ze zemí s nejúžasnější biologickou rozmanitostí, s mnoha druhy planě rostoucích rostlin a volně žijících živočichů a dalších organismů, které nenajdete nikde jinde na světě. Nicméně i ve zmiňované ostrovní zemi ustupují pralesy a s nimi i jejich fauna a flóra z hospodářského hlediska lukrativnější činnosti, jako je pěstování palmy olejné a následná výroba palmového oleje. Jsou však druhy zvířat, které víc než úbytek jejich přirozeného prostředí ohrožuje jiný činitel – ilegální obchod. Mezi takové patří právě i outloni.

Ochrana přírody 5/2016 20. 10. 2016 Kulér-Zprávy, aktuality, zajímavosti