Časopis vydává Agentura ochrany přírody a krajiny ČR ve spolupráci se Správou jeskyní ČR a Správou NP Šumava, Krkonošského národního parku, NP Podyjí a NP České Švýcarsko. V tištěné podobě vychází již od roku 1946.

cs / en

Petr Kuna

Rozloučení s RNDr. Alešem Hájkem

Kulér-Zprávy, aktuality, zajímavosti

Autor: Petr Kuna

Rozloučení s RNDr. Alešem Hájkem

Na začátku ledna jsme se dozvěděli smutnou zprávu o náhlém úmrtí doktora Aleše Hájka, který působil jako botanik v Agentuře ochrany přírody a krajiny ČR na Správě CHKO Broumovsko. Pokaždé, když odejde dobrý člověk, velmi nám chybí a ve vzpomínkách se k němu často vracíme. O to víc, když to byl kolega a přítel, za kterým jsme chodili skoro každý den s prosbou o radu nebo o názor. Někdo, s kým bylo možné probrat vážné pracovní věci, filozofické otázky všehomíra, zasmát se jeho osobitému humoru nebo si v dobrém zavtipkovat na jeho účet, bez toho, že by se kdy urazil.

Ochrana přírody 1/2017 29. 3. 2017 Kulér-Zprávy, aktuality, zajímavosti

Těžba břidlicového plynu – nové ohrožení přírody a krajiny v ČR?

Zprávy-Recenze

Autor: Petr Kuna

Těžba břidlicového plynu – nové ohrožení přírody a krajiny v ČR?

Nedávno požádaly zahraniční společnosti (Basgas Energia Czech, s.r.o., dceřinná společnost nadnárodní firmy Hutton Energy, a Cuadrilla Morava s.r.o., dceřinná společnost britské firmy Cuadrilla Resources) ministerstvo životního prostředí o stanovení průzkumných území pro břidlicový plyn v ČR. Míří do chráněných krajinných oblastí: průzkumné území Berounka o výměře 93 km2zasahuje do nejcennějších oblastí CHKO Český kras, průzkumné území Meziříčí o výměře 946 km2významně zabíhá do CHKO Beskydy a okrajově do CHKO Poodří.

Ochrana přírody 2/2012 23. 8. 2012 Zprávy-Recenze Tištěná verze článku v pdf

CHKO Broumovsko dvacetiletá

Z naší přírody

autoři: Hana Heinzelová, Petr Kuna, Petr Köppl, Jiří  Spíšek, Karolína Semeráková, David Velehradský

CHKO Broumovsko dvacetiletá

Chráněná krajinná oblast Broumovsko je úchvatným krajem na pomezí horstev, kultur, krajin a lidských srdcí, nacházejícím se v severovýchodním koutu Čech – mezi Orlickými horami, Krkonošemi a územím polského Kladska.

Jedna z 25 CHKO České republiky v roce 2011 oslaví již dvacet let od svého vzniku. Zdejší krajina, pod kterou v hloubce Polické křídové pánve proudí nejčistší voda, je malebná i plná kontrastů, zabydlená a obhospodařovaná. Jedinečnost Broumovska souvisí s pestrou historií geologickou i pohnutou historií lidských pokolení. Je krajem říček a lánových vesnic mezi ostrovy skalnaté divočiny. Zdejší církevní i lidové stavby jsou v architektuře pojmem. Proslulé druhohorní pískovce Broumovska jsou obroubeny svědky prvohorních časů: na severu strmými vyvřelými kužely Javořích hor a na jihozápadě hřbetem hor Jestřebích.

Ochrana přírody 1/2011 8. 4. 2011 Z naší přírody Tištěná verze článku v pdf